16 SIERPNIA. Festiwal sing sing u Papuasów


Papua Nowa Gwinea, Festiwal Sing Sing (Fot. kabl1992 / Foter)

Dziś w Mt Hagen Cultural Show doroczny, sierpniowy sing sing, czyli zlot plemion! Cała Papua-Nowa Gwinea świętuje. Wojownicy paradują z tradycyjną bronią w rękach, wymachują dzidami, łukami, drewnianymi włóczniami, kamiennymi siekierami i sztyletami z kości kazuara, a niekiedy i ludzkich (ostatni przypadek kanibalizmu odnotowano wszak na Papui-Nowej Gwinei w 1989 r.). Ich twarze zdobią malunki (inne dla każdego plemienia), a głowy misterne fryzury i pióropusze z piór rajskich ptaków.

Pierwsze festiwale sing sing odbywały się w końcu lat 50. XX w. z inicjatywy  misjonarzy i rządu australijskiego. Miał to być z jednej strony sposób na pogodzenie wiecznie zwaśnionych plemion, z drugiej – próba ocalenia ginących tradycji.

Niegdyś sing sing organizowano na potrzeby innych tradycyjnych obrzędów jak bride price (wybór i zakup żony), moka (wymiana dobór pomiędzy plemionami), czy celem zapoznania się dziewcząt i chłopców, aby ułatwić im wybór partnera, którego potem musiała zatwierdzić starszyzna plemienna. Ten sing sing powiązany był z nadal praktykowanym obyczajem zalotów – courtship znanym też jako karim leg.

Dziś to impreza bardzo skomercjalizowana, jednak nadal fascynuje, bo jest jedyną okazją do poznania na raz tylu papuaskich plemion i ich obyczajów. Na zlot przybywają ich dziesiątki. Tańczą i śpiewają w rytm dźwięków wydawanych przez pęki monet, medali i blaszek zwisających z przekłutych uszu. W ten sposób przeżywają i odtwarzają w niepowtarzalnym spektaklu swoją historię. Podczas festiwalu można zobaczyć również reprezentantów plemienia Asaro Mudmen. Legenda mówi, że przed wiekami udało im się przegnać wrogie plemię, gdy ukazali mu się pokryci rzecznym błotem – przeciwnicy wzięli ich za duchy. Dlatego ich ciała zawsze pokrywa biała maź.

Oprócz festiwalu na Mt. Hagen, w którym występują plemiona z prowincji górskich, wybrzeża oraz Sepiku, sing sing można też obejrzeć w Wabag (pierwszy weekend sierpnia,  w Goroka (w okolicach święta Niepodległości 16 września), w Lae – Morobe Show (pod koniec października grupy) z wybrzeża i gór  połączone z wyborem Miss Lae i targami rolnictwa).

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *