5 LISTOPADA. Bonfire Night czyli Anglicy świętują zamach na Parlament


Bonfire Night (Fot. Miles Sabin / Flickr)

Brytyjczycy lubią się bawić i każda okazja do zabawy jest dobra… nawet próba wysadzenia w powietrze brytyjskiego Parlamentu. Dzień Guya Fawkesa (ang. Guy Fawkes Day; także Noc Guya Fawkesa, Guy Fawkes Night, Bonfire Night) to angielskie święto ludowe obchodzone hucznie 5 listopada, w rocznicę wykrycia tzw. spisku prochowego, będącego zamachem na życie króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta.

Plan zamachu opierał się na wysadzeniu Izby Lordów poprzez użycie beczek wypełnionych prochem. Przywódcą grupy, która w 1605 r. podjęła się zamachu był Guy Fawkes i mimo, że nie był on pomysłodawcą, to na niego spłynęła cała chwała. Guy Fawkes miał w przebraniu strzec materiałów wybuchowych. Plan się nie powiódł i w noc poprzedzającą zamach, Fawkes został znaleziony i pojmany w podziemiach budynku Parlamentu. Razem z nim aresztowano 8 innych katolików, którzy nie mieli w ówczesnych czasach lekkiego życia w Anglii. Wszyscy zostali straceni w dniach 30-31 stycznia 1606 r., a całe zajście stało się kolejnym pretekstem do prześladowań katolików.

Remember, remember the fifth of November
The Gunpowder Treason and Plot
I see of no reason,
Why Gunpowder Treason
Should ever be forgot…

Guy Fawkes, Guy Fawkes,
‚Twas his intent.
To blow up the King and the Parliament.
Three score barrels of powder below.
Poor old England to overthrow.

Największa impreza organizowana w Anglii z okazji rocznicy zamachu mająca postać karnawału odbywa się w mieście Bridgwater w pierwszy piątek listopada, po czym przez następny tydzień powtarzany jest w innych miejscowościach Somersetu, jak Burnham-on-Sea i North Petherton. Karnawał w Bridgwater uważany jest za największą imprezę tego typu w Wielkiej Brytanii.

Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy sztucznych ogni oraz festyny.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *