8 GRUDNIA. Buddyjski Dzień Bodhi


Budda, buddyzm (Fot. TheRoyceNg / Flickr)

Siddharta Gautama we wczesnych godzinach porannych 8 grudnia 525 roku przed Chrystusem stał się Buddą, Przebudzonym. Co roku buddyści nurtu mahajany (Wielkiej Drogi) obchodzą święto „przebudzenia” ich mistrza – Dzień Bodhi. W różnych tradycjach buddyjskich jest on obchodzony innego dnia i w inny sposób lecz upamiętnia to samo zdarzenie.

Chociaż buddyści właściwie nie obchodzą świąt, ten czas we wszystkich tradycjach buddyjskich jest istotny i w jakiś sposób wspominany.

Dzień Bodhi (Rohatsu) w buddyzmie mahajany

Przez tydzień poprzedzający ceremonię, klasztory zen na całym świecie przeprowadzają odosobnienia o najsurowszych regułach, zwane w Japonii rohatsu. W niektórych przypadkach uczestnicy nie kładą się spać przez 7 dni.

Visakha Puja w buddyzmie theravady

W buddyzmie nurtu theravady, czas świętowania Oświecenia Buddy Siakjamuniego przypada na zupełnie inną część roku – miesiąc Visakha (maj) i nazywany jest Visakha Puja. Urodzony w 624 r. książę Siddhattha, przyszły Budda, przez sześć lat praktykował ascetyzm w gaju nad brzegiem rzeki Nairanjana. Uznał jednak, że to nie ascetyzm doprowadzi go do oświecenia. Dlatego zasiadł w pobliskiej wiosce Sonani, na macie z traw kuśta, twarzą na zachód, pod drzewem figowym. Postanowił trwać w tej pozycji do momentu osiągnięcia oświecenia. Osiągnął je nad ranem, w dniu pełni Księżyca, właśnie w miesiącu Vsakha.

Buddyści używają podczas Visakha Puja różnego rodzaju świeczek i lampek oliwnych by uczcić Visakha i przypomnieć, że Budda pokazał ludziom jak osiągnąć oświecenie.

Labajie w Chinach

Dzień osiągnięcia stanu oświecenia przez Buddę Siakjamuniego obchodzony jest również w Chinach. W dniu święta Labajie (ósmego dnia dwunastego miesiąca według kalendarza chińskiego) w świątyniach buddyjskich odbywają się uroczyste modły. Medytacja poprzedzona jest spożyciem rytualnego posiłku zwanego laba, składającego się z ryżu i owoców. W okolicach Pekinu Labajie jest jednocześnie początkiem przygotowań do chińskiego Nowego Roku. W dniu tym zaprawia się czosnek w occie winnym, który następnie dojrzewa aż do Nowego Roku.

(mm)

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *