Anglia śladami trzech panów w łódce


Trzech panów w łódce (nie licząc psa)

Trzech panów w łódce (nie licząc psa). Oryginalny tytuł angielski to Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog) – humorystyczna powieść angielskiego pisarza Jerome’a K. Jerome’a opisująca wycieczkę trzech londyńczyków łodzią po Tamizie między Kingston i Oksfordem, przerywana licznymi anegdotycznymi. Powieść do dzisiaj jest uważana za jedno z najlepszych dzieł angielskiej literatury humorystycznej. Jeśli przez najbliższy tydzień nie napiszę żadnego nowego tekstu na tym blogoserwisie, możecie uznać za prawie pewne, że umarłam ze śmiechu 😉

Trzech panów w łódce (nie licząc psa)Jerome K. Jerome napisał książkę latem 1888 r., tuż po powrocie z ekscytującej podróży poślubnej. Początkowo miał to być przewodnik turystyczny opisujący atrakcje położone wzdłuż Tamizy (The Story of the Thames) i okraszony garścią anegdot. Ale Jerome zaczął pisanie właśnie od części humorystycznej i element komiczny szybko przerósł część informacyjną.

Trzech głównych bohaterów powieści to postacie autentyczne: pierwowzorem narratora (opisywanego za pomocą inicjału J.) był sam autor, a George’a i Harrisa jego przyjaciele George Wingrave (urzędnik bankowy, później menedżer w Barclays Bank) i Carl Hentschel (założyciel dobrze prosperującej drukarni, urodzony w Łodzi syn emigrantów z Polski) – razem często podejmowali oni wyprawy łódką po Tamizie (zaczynając zanim stały się one jeszcze popularne); występujący w powieści pies Montmorency jest fikcyjny.

W 1900 r. Jerome K. Jerome opublikował kontynuację Trzech panów w łódce, zatytułowaną Three Men on the Bummel (Bummel oznacza w języku niemieckim wędrówkę). Wydania polskie nosiły tytuły: Trzej panowie na rowerach, Trzech panów na rowerach, Trzech panów w Niemczech (tym razem bez psa), Włóczęga trzech panów, Włóczęga w trójkę). Tym razem autor opisał podróż trzech bohaterów, szukających ucieczki od żon i dzieci, po Niemczech. Książka ma podobny charakter do Trzech panów w łódce, zawiera pełen anegdot opis podróży po Niemczech na rowerach – co wynika m.in. z zastąpienia popularności wycieczek łódką modą na przejażdżki rowerowe. Również była inspirowana podróżą tej samej trójki po Schwarzwaldzie, a następnie kolejnymi podróżami po Niemczech (sam Jerome kilka lat tam mieszkał).

Anglia śladami trzech panów w łódce
Anglia śladami trzech panów w łódce

W najbliższym czasie planuję sama wybrać się w podróż wzdłuż Tamizy śladami Jerome’a, George’a i Harrisa… a także Montmorency’ego, do czego Was też gorąco zachęcam. Może spotkamy się gdzieś na szlaku, kto wie?

Tutaj możecie posłuchać audiobooka… na zachętę 🙂

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *