Projekt "Malarze Świata"

Projekt "Malarze Świata"

Anna Sala i jej mali malarze z pustyni

Maroko to jeden z tych krajów, gdzie obdarowując dziecko zeszytem i długopisem, wciąż możesz liczyć na jego bezbrzeżny uśmiech i bezgraniczne szczęście. Boże, jak one się cieszą! Wie o tym Anna Sala – Polka, która postanowiła zawieźć trochę uśmiechu na marokańską pustynię…

Anna Sala od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi w ramach projektów społecznych. Lubi kreatywne inicjatywy, wymianę doświadczeń, inspiracje. Fascynuje ją historia sztuki i sztuka współczesna oraz – jak sama mówi – podróż we wszystkich jej wymiarach. W kwietniu zeszłego roku zrealizowała z własnych środków autorski projekt społeczno-malarski z dziećmi Nomadów. „Malarze Świata – wprowadzenie do historii sztuki” to inicjatywa edukacyjno-społeczna z udziałem dzieci ze szkoły Boukhlal w Zagorze oraz z dziećmi z malijskich wiosek położonych na Saharze marokańskiej.

Polka wyruszyła na Saharę „uzbrojona” w 25 drewnianych podobrazi sporych rozmiarów, farby, pędzle i kredki i obrazy na płótnach wykonane w prezencie przez dzieci z Klubu Montessori w Sopocie i Orłowie oraz Domku Przedszkolaka w Gdańsku Wrzeszczu. Wracała również obładowana… gdyż obrazy stworzone przez nomadzkie dzieci przetransportowała na aukcję charytatywną do Marrakechu. Z pieniędzy zebranych w tracie aukcji udało się otworzyć bibliotekę dla dzieci Nomadów na pustyni. Ale po kolei…

"Dziewczyna z perłowym kolczykiem" Jan Vermer
„Dziewczyna z perłowym kolczykiem” Jan Vermer

Polka przez tydzień gościła u rodziny Nomadów w „Wiosce niewolników. Wioska powstała w okresie 1974-1975 roku, kiedy wojna z Algierią i działania zbrojne zagrażały koczującym na Saharze Nomadom. Od rządu Maroka otrzymali oni wtedy ziemię, na której po raz pierwszy w ich historii osiedlili się. Tak jest do dziś. Od tego czasu żyją stacjonarnie w obozowisku w glinianych domach. Są potomkami niewolników dlatego od początku ich osadę nazywano „Wioską niewolników” i nie miało to pejoratywnego wydźwięku. Nazwa przez lata się utarła i tak zostało. Taka też jest historia tej społeczności. Dziadkowie obecnych 30-latków byli niewolnikami – pochodzili z Mauretanii, gdzie do tej pory istnieje niewolnictwo, z Mali, Burkina Faso, Etiopii.

Anna wraz z grupą 30 dzieci tworzyła dużo-formatowe obrazy znanych i podziwianych na przestrzeni wieków artystów – Clauda Moneta, Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Gustawa Klimta, Pabla Picassa… Podczas kilkudniowych warsztatów malarskich dzieci poznały świat historii światowego malarstwa oraz różne style w malarstwie, rozmawiały dużo o inspiracjach, improwizacji, granicach, tolerancji, empatii oraz zastanawiały się, na co mogą przeznaczyć zarobione przez siebie pierwsze w życiu pieniądze. Wybór padł na utworzenie biblioteki szkolnej.

Poznałam piękne, silne, mądre kobiety i utalentowane artystki, które nieoczekiwanie dla mnie przyjęły mnie do swojej społeczności w bardzo naturalny, siostrzany sposób – wspomina Ania Sala. – Dwa lata temu założyły one Stowarzyszenie Kobiet z Doura Laabid i przyjęły mnie z radością jako honorową członkinię i ich ambasadorkę. Jestem poruszona tym faktem i postaram się wypełnić moją rolę należycie.

Anna Sala wcześniej wielokrotnie przeprowadzała ten sam projekt w trójmiejskich przedszkolach Montessori. Dzieci tworzyły piękne obrazy ucząc się w ten sposób historii światowego malarstwa, rozwijając wyobraźnię, poczucie piękna i estetyki oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka jako, że półroczne projekty kończą się zawsze aukcją charytatywną, a pieniądze do tej pory były przekazywane na spełnienie marzeń dzieci sopockiej Fundacji Trzeba Marzyć. Tym razem nie było inaczej, tyle że dochód z aukcji przeznaczony został na materiały potrzebne dzieciom do dalszej edukacji.

Projekt "Malarze Świata"
Projekt „Malarze Świata”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *