Bajki dla dzieci o homoseksualizmie


Z Tango jest nas troje

Bajka „Z Tango jest nas troje” napisana przez Peter’a Parnell’a oraz Justin’a Richardson’a z ilustracjami Henry’ego Cole’a oparta jest na prawdziwej historii Roy’a i Silo, dwóch pingwinów maskowych z Central Park Zoo w Nowym Jorku, które przez sześć lat żyły w stałym, homoseksualnym związku. Roy i Silo podpatrują, że inne pingwinie pary wysiadują jajka, z których wykluwają się małe pingwiniątka. Zaczynają więc wysiadywać kamień, który przypomina im jajko. Gdy zauważają to opiekunowie pingwinów, podrzucają im prawdziwe jajko, które na przemian wysiadywać zaczynają Roy i Silo. Wykluwa się w końcu z niego Tango, mała córeczka homoseksualnej pary pingwinów. Jajo zostało pozyskane od młodej pary pingwinów, która nie była w stanie jednocześnie wysiadywać dwóch jaj. Roy i Silo wychowali jako rodzina zdrowe dziecko, samicę, którą nazwano Tango.

Z Tango jest nas troje Z Tango jest nas trojeKsiążeczka otrzymała wiele nagród i nominacji, m. in. od Amerykańskiego Towarzystwa Bibliotekarzy, Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Przemocy wobec Zwierząt oraz Lambda Literary Award. Jest bestsellerem w wielu krajach. Wielokrotnie była cenzurowana. Niejednokrotnie powoływano się na nią w debatach dotyczących małżeństw osób tej samej płci, adopcji w rodzinach homoseksualnych i homoseksualizmu u zwierząt. Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich uznało “Z Tango jest nas troje” za najczęściej kwestionowaną książkę roku roku 2006, 2007 i 2008. W Polsce książka ukazała się we wrześniu 2009 roku nadkładem wydawnictwa Ad Publik.

Król i król

Wydawnictwo AdPublik wypuściło na rynek bajkę dla dzieci “Król i król” autorstwa Lindy de Haan i Stern Nijland. Holenderska bajka o gejowskiej parze przetłumaczona została na kilkanaście języków. Stała się bestsellerem m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo to usiłowano sądownie wycofać ją z bibliotek szkolnych.

Na szczycie pewnej góry mieszkali królowa z królewiczem i nadworny kot. Królowa od wielu, wielu lat zasiadała na tronie i była już bardzo zmęczona tym rządzeniem. Aż któregoś poranka postanowiła, że jeszcze przed końcem lata uda się na emeryturę. Tak więc nadeszła najwyższa pora, aby książę się ożenił. Pojawia się wiele księżniczek, ale ku zaskoczeniu, to właśnie książę Wspaniały przypada do gustu synowi królowej.

W Wielkiej Brytanii bajkę o dwóch królewiczach oprotestowała wspólnota muzułmańska z Bristolu. W Polsce stała się głośna jeszcze zanim została przetłumaczona. Medialny szum zapewniła jej zapowiedź przygotowania w I LO w Kędzierzynie-Koźlu opartego na niej przedstawienia. Marzanna Pogorzelska, nauczycielka języka angielskiego wspomniała o takiej możliwości w jednym z wywiadów prasowych. Sprawę rozdmuchał “Przewodnik Katolicki” i “Nasz Dziennik”. Nieistniejące przedstawienie oprotestowała Liga Polskich Rodzin interweniując kolejno w kuratorium oświaty, w MEN i u samego premiera. Marzanna Pogorzelska jest autorką słynnego donosu na samą siebie do Romana Giertycha, w którym przyznała się do “promowania homoseksualizmu” w szkole i laureatką nagrody Fundacji Równości Hiacynt oraz Europejskiej Nagrody Tolerancji.

Gorąco polecam obie pozycje, szczególnie wszystkim homofobom…

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *