Baśnie świata. Dzieciom do poduszki…


Baśnie świata

Kolekcja baśni z różnych, odległych zakątków kuli ziemskiej. Bajanie jest nieodłącznym elementem każdej kultury, zatem dzięki serii, która przybliża odmienne, nieznane światy, możemy poznać lokalne podania, legendy i mity i skonfrontować je z opowieściemi bliskimi naszej kulturze.

Atutem edycji są sugestywne, barwne, etniczne ilustracje odzwierciedlające charakter i egzotykę miejsc oraz plastykę i symbolikę danej przestrzeni. Warto odnotować, że baśnie polskie, norweskie, japońskie i hinduskie zostały zilustrowane przez polskich artystów: „Zamek Soria Moria” to dzieło Marii Ekier, natomiast „Bezpowrotna góra” – Piotra Fąfrowicza, „Cudowna studzienka” została zilustrowana przez Elżbietę Wasiuczyńską, a „Sekret życia” – Mariannę Jagodę.

Jako pierwsze wydane zostały baśnie chińskie, których popularność wzmożona przez audiobooka w interpretacji Mariana Opani, utorowała drogę dla kolejnych tomów: baśni afrykańskich, norweskich, indiańskich i innych.

Żółty smok. Baśnie chińskie

Chiny kojarzą się współczesnemu Europejczykowi z jedyną widoczną z kosmosu budowlą  Wielkim Murem Chińskim, smaczną i zdrową kuchnią oraz tanimi produktami.

Jednak Chiny to oczywiście nie tylko to. To przede wszystkim najstarsza, licząca prawie pięć tysiącleci cywilizacja, która nie tylko przetrwała dziejowe zawieruchy, ale i wywarła ogromny wpływ na rozwój nauki i kultury.

Odzwierciedlenie tej historii znaleźć można  jak wszędzie  w ludowej mądrości przekazywanej z ust do ust w baśniach i podaniach. Kultura chińska przechowała wielowiekowe doświadczenie mieszkańców tamtej części świata, będące sumą ludzkiej mądrości, snów i marzeń.

Prezentowane baśnie chińskie zawierają pełne egzotycznego uroku, choć zarazem uniwersalne i obecne w kulturze światowej przypowieści, przybliżające współczesnemu czytelnikowi ten odległy  fizycznie i mentalnie  świat, wraz z całym inwentarzem istotnych dla Chińczyków wartości.

Czarownica Nanga. Baśnie afrykańskie

Pełne egzotyki i tajemniczości bajki o ludziach-zwierzętach, czarownikach, świętych słoniach, cudownych kogutach, gazelach i księżycu lśniącym na niebie niczym rogalik przenoszą czytelnika w świat afrykańskiego kontynentu w jego najczystszej, nieskażonej cywilizacją postaci. Klimat tego tomu tworzą znakomite ilustracje słowackiego grafika i malarza Milosa Koptáka.

Aisha i wąż. Baśnie arabskie

Baśnie z niniejszego tomu pochodzą z krajów położonych na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. To właśnie w świecie Orientu tkwią korzenie baśni znanych w Europie, a nawet na świecie. Tyle że na przykład królewicz, którego pamiętamy zamienionego w żabę i odczarowanego pocałunkiem księżniczni, pierwotnie okazuje się szejkiem przeobrażonym w węża. Wspaniała lektura o świecie morskich podróży, tajemnic pustyni i połowów pereł.

Sekret życia. Baśnie hinduskie

„Sekret życia”, kolejna pozycja z popularnej serii baśni, przenosi nas do świata radżów i braminów, zaklętych księżniczek i książąt zamienionych w zwierzęta. Wszystko przepełnione jest hinduskimi wierzeniami w duchy, demony oraz dobre bóstwa, czuwające nad  swoimi wyznawcami. Poznamy kobietę o nadludzkiej sile, kotkę, która została królową i dowiemy się, jaką moc może mieć magiczny naszyjnik ukryty w brzuchu ryby.

Wspaniale ilustrowane, egzotyczne opowieści  o cudownie uniwersalnym przesłaniu. Spotkanie z niezwykłym bogactwem indyjskiej kultury. Doskonała lektura nie tylko dla najmłodszych.

Bezpowrotna góra. Baśnie japońskie

Po japońsku baśnie nazywają się mukashi banashi, czyli opowieści o tym, co działo się dawno temu w miejscach nawiedzanych przez duchy i demony, czasem wręcz w zaświatach. Cechuje je niezwykła różnorodność – są wśród nich opowieści o duchach i demonach, o bogach i mitycznych herosach, o zwierzętach, diabłach i czarownicach, o dobrych biedakach i chytrych bogaczach. Japońskie baśnie mają zazwyczaj wiele wersji, a najbardziej znane doczekały się adaptacji teatralnych i filmowych.

Zaprezentowane w tym zbiorze utwory wyróżniają się rozbudowaną fabułą i dramatyczną akcją. Należy zaznaczyć, że nie jest to bezpośrednie tłumaczenie – raczej nowa interpretacja opowieści oparta wyłącznie na oryginalnych japońskich źródłach. Nastrój i wyjątkową specyfikę baśni podkreślają znakomite ilustracje Piotra Fąfrowicza.

Dar totemów. Baśnie indiańskie

Bogato ilustrowany tom baśni indiańskich zawiera oryginalne podania ludów Ameryki Północnej. Są to niezwykłe opowieści o duchach, szamanach i zwierzętach posiadających niesamowite zdolności.

Na kartach książki znajdziecie mity o powstaniu świata, jak i opowieści o polowaniach na bizony. Niestety, indiańskie obyczaje i wierzenia po spotkaniu z „białym człowiekiem” zaczęły zanikać. Dlatego tym bardziej warto zagłębić się w niesamotiwy świat tych starodawnych, egzotycznych historii.

Zamek Soria Moira. Baśnie norweskie

Tym razem baśnie norweskie odsłonią nam sekrety skandynawskich tradycji bajarskich. Poznamy historie o królewiczach i księżniczkach o twardo i obco brzmiących imionach, też o groźnych trollach i smokach. Przypadkiem odkryjemy, że w norweskich opowieściach czai się niewybredny, zaskakujący humor i wreszcie zachwycimy się delikatnymi, klimatycznymi ilustracjami. Ilustracje do tego zbioru wykonała uznana polska artystka, Maria Ekier, nazwana przez prof. Grzegorza Leszczyńskiego pierwszą damą polskiej grafiki książkowej.

Zbiór baśni norweskich występuje w dwóch szatach graficznych różniących się okładkami: z reniferem oraz z trollem.

Czerwonobrody czarodziej. Baśnie celtyckie

W dawnych czasach kultura Celtów była obecna na dużym obszarze świata. Ich zwyczaje i prawa nie zostały jednak przedstawione w formie pisemnej. Dlatego właśnie tylko z tych najdawniejszych opowieści przekazywanych z ust do ust możemy dowiedzieć się, kim byli nasi przodkowie żyjący w starożytności, jak żyli i jaka była ich wizja świata.

Te pełne czaru opowieści o czerwonobrodym czarodzieju, warownych zamkach, księżniczkach, olbrzymach, koniach króla Conala czy tajemniczej przepaści Gowana mają w sobie coś, co od tych odległych czasów po dzień dzisiejszy łączy mieszkańców współczesnej Europy. Wspaniała, pięknie ilustrowana lektura, która sprawi radość nie tylko najmłodszym.

Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie

Baśnie węgierskie wyrastają zarówno z kultury i historii naszych południowych sąsiadów (opowieści o  słynnych władcach, np. o królu Macieju Korwinie), jak i z ludowych przekazów o mądrych zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, sprytnych chłopach, świniarczykach, pasterzach, smokach, wróżkach i królewnach. Są uniwersalne, a jednocześnie pełne barwnych szczegółów i lokalnego kolorytu.

Czarna kura. Baśnie rosyjskie

„Czarna kura” to wybór pięciu baśniowych historii autorstwa wybitnych rosyjskich pisarzy przełomu XVIII i XIX wieku. Oprócz tytułowego opowiadania Antoniego Pogorielskiego znajdziemy tu również utwory Antoniego Czechowa („Kasztanka”), Mikołaja Gogola i Aleksandra Puszkina („Bajka o carze Sałtanie, o jego synu…”).

Zbiór z pełnymi detali, klimatycznymi ilustracjami Giennadija Spirina, to literacka gratka zarówno dla kolekcjonerów baśni z całego świata, jak i wielbicieli rosyjskiej kultury.

Cudowna studzienka. Baśnie polskie

„Cudowna studzienka” to autorski zestaw baśni polskich wybranych przez wybitną autorkę i znawczynię literatury dziecięcej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Joannę Papuzińską. Tom zawiera m.in. utwory Józefa I. Kraszewskiego, Bronisławy Ostrowskiej, Romana Zmorskiego, Henryka Sienkiewicza, Adolfa Dygasińskiego i innych. Autorką pięknych ilustracji jest ceniona artystka Elżbieta Wasiuczyńska.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *