bliski-wschod-seks-arabowie (Fot. Khalid Albaih / Flickr)

bliski-wschod-seks-arabowie (Fot. Khalid Albaih / Flickr)

Bunt. O potrzebie rewolucji seksualnej na Bliskim Wschodzie

Dla Mony Eltahawy kontrowersje to chleb powszedni. Dziennikarka, od lat zaangażowana w walkę na rzecz autonomii, bezpieczeństwa i godności kobiet w społecznościach muzułmańskich, swoimi tekstami oraz działalnością budzi głosy zarówno żarliwego poparcia, jak i zajadłego sprzeciwu.

Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w walkę o prawa kobiet jako bojowniczka i komentatorka, Mona Eltahawy wyjaśnia, dlaczego od 2010 roku, kiedy rozpoczęła się Arabska Wiosna, kobiety świata arabskiego muszą stać na barykadach dwóch rewolucji, walcząc ramię w ramię z mężczyznami przeciwko represyjnym reżimom, a równocześnie z całym systemem polityczno-ekonomicznym, który gnębi kobiety w Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Tunezji, Libii, Jemenie oraz innych państwach. Autorka odwiedziła każdy zakątek Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, aby spotkać się z kobietami i wysłuchać ich opowieści.

Do dziewczyn z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej: Bądźcie nieskromne, nieposłuszne, buntujcie się i wiedzcie, że wolność się wam należy.

Niniejsza książka stanowi apel o potępienie i o stanowczy sprzeciw wobec – jak pisze autorka – „toksycznej mieszanki kultury, religii i polityki”. „Bunt” jest żarliwym manifestem nadziei i wściekłości, w równej mierze pouczającym, co wichrzycielskim.

Jest to ważny głos w walce o równouprawnienie kobiet. (Vanessa Bush, „Booklist”)

Eltahawy, pisząc o walce kobiet o ich prawa, robi to tak, że doprowadza krew do wrzenia. Pokazuje jak naprawdę wygląda życie kobiet na Bliskim Wschodzie. Eltahawy jest wściekła na to, że nikt nic nie robi dla poprawy losu kobiet z Bliskiego Wschodu. Jej gniew jest bardzo zasadny. (Bari Weiss, „The Wall Street Journal”)

„Bunt” jest manifestem. Dzięki tej książce Mona Eltahawy wzywa do walki o wyzwolenie fizyczne i emocjonalne arabskich kobiet. Eltahawy jest nieugięta! (Connie Schultz, „The Washington Post”)

Mona Eltahawy jest  niezależną dziennikarką i komentatorką. Jej eseje o prawach kobiet w świecie islamu  pojawiały się w różnych publikacjach, w tym w „The Washington Post” i „The New York Times”. Gościnnie występowała w MSNBC, BBC, CNN, PBS, Al-Dżaziry, NPR, i wielu innych stacjach radiowych i telewizyjnych. Ceniona jest za ostre i krytyczne wypowiedzi.  Mieszka w Kairze i Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *