Chebe, włosym Basara z Czadu, Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata (Fot. EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operations)

Chebe, włosym Basara z Czadu, Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata (Fot. EU Civil Protection and Humanitarian Aid Operations)

Chebe. Tajemnica pięknych włosów kobiet Basara z Czadu

Kobiety z afrykańskiej grupy etnicznej Basara z Czadu słyną z tego, że mają bardzo długie, naturalnie grube włosy, które często sięgają im nawet do ud. Nakładają one na włosy domową mieszankę, która utrzymuje ich włosy w doskonałym nawilżeniu. Dzięki temu ich włosy nigdy się nie łamią. Niektórym może się wydawać, że to kwestia genetyki, jednak kobiety Basara stanowczo temu zaprzeczają, twierdząc, że nie nakładają pasty tylko na grzywki, które dla odróżnienia od reszty włosów pozostają krótkie.

Składniki mieszanki są bardzo specyficzne dla Czadu i Sudanu, więc ​​prawdopodobnie trudno będzie je zdobyć w Europie. Niektóre sklepy specjalizujące się w produktach afrykańskich, posiadają jednak w sprzedaży gotową mieszaninę shébé (chebe, tchébé).

Chebe. Nawilżająca pasta do włosów

Potrzebujesz: nasiona shébé (Croton zambesicus / Croton du Zambèze) • nasiona „mahllaba soubiane” • „missic” kamień zapachowy • goździki • żywicę „samour” • ulubiony olejek zapachowy • smar do włosów lub pomadę

Przygotowanie mieszanki: Nasiona shébé, mahllaba soubiane i goździki ugrilluj osobno, a następnie rozdrobnij każde z osobna na drobny proszek w moździerzu. Poszczególnych proszków nie mieszaj ze sobą. Smar do włosów i olejek zapachowy połącz w oddzielnym pojemniku i odstaw na bok. Proszki są następnie łączone w tej samej zaprawie i mieszane ze sobą, dodaje się kilka łyżek mieszaniny olej / tłuszcz i odkłada się pojemnik, a następnie całość miesza się razem, nadając jednemu drobnemu proszkowi teksturę bliższą glebie. Missic and Resin są następnie mielone razem w proszek i dodawane do mieszaniny „podobnej do gleby”.

Aplikacja: Pierwszym krokiem jest zwilżyć włosy, aby zrobiły to za pomocą zwykłej wody i naprzemiennie między mieszaniną olejków zapachowych z olejku do włosów a mieszanką proszku do żucia, aż włosy będą w pełni nasycone. Po dokładnym wygładzeniu, ponownie nawijają włosy i po zakończeniu warkoczu ponownie nawilżają go wodą. Powtarzają tę rutynę co 3 do 5 dni.

Trudno sobie wyobrazić, że ktoś stosuje ten rytuał mieszkając w Europie. W końcu nie przyjęło się u nas chodzenie na co dzień z odżywką na włosach. Może to być jednak świetny dodatek do cotygodniowej pielęgnacji włosów.

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych„. Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *