David Duchovny napisał „Folwark zwierzęcy” o konflikcie izraelsko-palestyńskim


Święta krowa: Współczesna bajka

Święta krowa: Współczesna bajkaJuż w lutym premiera debiutanckiej powieści Davida Duchovnego o gadającej krowie, która rozwiązuje konflikt izraelsko-palestyński.

Akcja książki toczy się na zwierzęcej farmie. Skojarzenia z Folwarkiem zwierzęcym są jak najbardziej trafne. – To bajka w stylu ‘Folwarku zwierzęcego’ albo ‘Pajęczyny Charlotty’ – zapowiadał Duchovny w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone. Powieść aktora nosi tytuł Holy Cow: A Modern Day Fairy Tale (ang. Święta krowa: Współczesna bajka), a jej bohaterką jest Elsie Bovary, bardzo szczęśliwa krowa, która spędza całe długie dni na jedzeniu, drzemkach i plotkowaniu z przyjaciółką Mallory. Pewnej nocy Elsie i Mallory niepostrzeżenie wymykają się z pastwiska. Mallory romansuje z bykiem z sąsiedztwa, a Elsie… zagląda przez okno do domu rolnika. Co tam zobaczy? To na zawsze zmieni jej życie! Z jasnego pudełka, w które wgapiona jest rodzina rolnika, dociera do niej komunikat o… przemysłowym gospodarstwie mięsnym! To wstrząsa światem Elsie i krowa decyduje się na ucieczkę. Razem ze świnią Shalom, która przeszła na judaizm i czyta Torę, oraz indykiem Tomem, który nie potrafi latać, ale umie posługiwać się iPhonem i udziela wszystkim porad psychiatrycznych z udawanym niemieckim akcentem. Z zapowiedzi wydawnictwa wynika, że ta oryginalna trójka wyruszy w podróż, która ostatecznie ma zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie.

Związki Davida Duchovnego z literaturą są bliższe niż myślicie. Ukończył on literaturę angielską na Uniwersytecie Princeton i zrobił magisterium na Uniwersytecie Yale. Tytuł jego pracy licencjackiej brzmiał… uwaga! Schizofreniczna krytyka czystego rozumu we wczesnych powieściach Becketta. Wow! Ja już nie mogę się doczekać… raczej nie poczekam na polską premierę Świętek krowy i przeczytam ją w oryginale!

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *