Eid al-Fitr. Eid Mubarak!


Eid al-Fitr (Fot. Martine Perret www.unmultimedia.org / United Nations Photo / Foter )

Eid al-Fitr, czyli jedno z największych islamskich świąt kończących Ramadan, rozpoczyna się, kiedy na niebie pojawia się sierp księżyca, zwiastujący początek nowego miesiąca muzułmańskiego – Szałłal. Dlatego w różnych krajach może wypadać on w innym dniu. Wszystko zależy od tego, kiedy muzułmanin w danej części świata ów księżyc na niebie wypatrzy.

To czasami prowadzi do zabawnych sytuacji. Dzwonię do ambasady z pytaniem, czy paszport Muslimka jest może już gotowy i słyszę taką oto odpowiedź:

Paszportu jeszcze nie ma bo wciąż czekamy na numer PESEL. Być może jutro będzie już do odbioru, ale to zależy od tego czy jutro będzie dniem pracującym. To, czy jutro będzie dniem pracującym okaże się dopiero w nocy, a dokładniej – powie nam o tym księżyc.

Jakoś nie wyobrażam siebie, że miałabym w nocy obserwować księżyc, żeby się dowiedzieć czy idę rano do roboty czy nie. Ale z drugiej strony, przed przyjazdem do Maroka wielu rzeczy nie byłam w stanie sobie wyobrazić 😉

Eid al-Fitr trwa 2 lub 3 dni. Pierwszego dnia z rana przekazuje się zakat (jałmużnę) dla ubogich, aby także mogli świętować i nie byli w tym dniu głodni. Potem odbywa się wspólna modlitwa, na którą przybywają wszyscy… nawet miesiączkujące kobiety. Razem dziękują Allahowi za to, że dał im siłę do wytrwania w poście. Wszyscy zakładają najlepsze stroje, jakie mają. Jeśli mogą sobie na to pozwolić, kupują nowe, specjalnie na tę okazję. Dzieci często dostają też prezenty. Rodziny, znajomi i wszyscy „bracia oraz siostry w islamie” zbierają się razem, odwiedzają się i składają sobie życzenia. Na stołach pojawiają się pyszne dania i smaczne wypieki.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *