harakeke, tęgosz, len nowozelandzki, Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata (Fot. PollyDot / Pixabay)

Harakeke czyli len nowozelandzki. Maoryski kosmetyk

Harakeke (tęgosz) to odmiana lnu rosnąca w Nowej Zelandii. Wytwarza się z niej tkaniny, jednak najbardziej ceniona jest ze względu na jej właściwości pielęgnacyjne. Harakeke jest wszak bogatym źródłem lignanów – związków roślinnych przypominających estrogeny, kwasów omega-3 i antyoksydantów. Dogłębnie nawilża i koi skórę, a także działa antyalergicznie. Jest naturalnym antyseptykiem, który tradycyjnie wykorzystuje się jako środek leczniczy przy poparzeniu słońcem, ropniach i owrzodzeniach. Ekologiczne firmy kosmetyczne wykorzystują harakeke do produkcji kremów, maseczek i toników. Żel rośliny w większości produktów jest wykorzystywany jako substancja nośna, zamiast żelów pozyskiwanych metodami petrochemicznymi.

Niestety nie są to tanie ziółka i trzeba za nie zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Ale nasz zwykły polski len też zawiera lignany i kwasy omega-3, silnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, zmiękcza szorstki naskórek i świetnie może zastąpić swój egzotyczny i ekskluzywny odpowiednik z Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *