Hygge. Duński przepis na szczęście


Hygge. Klucz do szczęścia (Fot. Pixabay)

Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge. Bądź hygge! – bądź szczęśliwy!

Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Meik Wiking, autor książki i dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam duński przepis na szczęście, którym jest właśnie filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo w końcu szczęście to radość z małych rzeczy!

Hygge (wymawia się „hygr”, przy czym głoska „y” brzmi jak dźwięk na pograniczu „y” i „u”) jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa.

Brzydkie wełniane skarpety nie są ani wyrafinowane, ani kosztowne, ani luksusowe – i to właśnie jest istotą hygge. (…) Hygge jest skromne i niespieszne. To wybór czegoś rustykalnego zamiast nowego, prostego zamiast szykownego i nastrojowego zamiast ekscytującego. Pod wieloma względami hygge to duński krewny idei prostego życia.

Hygge tak naprawdę można znaleźć wszędzie, jeśli się tylko wie, jak szukać. Bo hygge przenika wszystkie aspekty naszej codzienności: od wystroju wnętrz po gotowanie. To celebrowanie radości z ulotnych chwil, jak nasłuchiwanie deszczu bębniącego o parapet czy czytanie dziecku bajki na dobranoc. Jak wnieść hygge do swojego życia?

  • angażuj dzieci w codzienne czynności – wspólne gotowanie, wspólne sprzątanie…,
  • wyłącz telewizor i odłóż telefon podczas spożywania posiłków z bliskimi,
  • zadbaj, żeby twój dom był bardziej hyggelig, czyli ciepły i przytulny (rozpal w kominku, obłóż sofę miękkimi poduszkami, na stole ustaw bukiet polnych kwiatów, a na komodzie zdjęcia i pamiątki rodzinne, unikaj ostrego światła,
  • zaproś przyjaciół do swojego domu i ugotuj im coś dobrego,
  • używaj w kuchni dobrej jakości ekologicznych składników

Filozofia jest alternatywą dla szybkiego życia i ciągłej pogoni za sukcesem. Chodzi o to, by czasem się zatrzymać. Docenić zwyczajne chwile i proste przyjemności.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788380155565″]

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *