Jak nazywała się Mama Muminka zanim go urodziła?


Tove Jansson – Mama Muminków

Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż myślisz. Mama Muminka nazywa się po prostu Tove Jansson i jest fińską autorką piszącą po szwedzku. Pierwsze opowiadanie o Muminkach powstało w 1945 r. Wówczas Tove Jansson jeszcze nie wiedziała, że wiąże się z małymi trollami na kolejnych 70 lat.

Niesamowicie twarda, pewna siebie dziewczynka po latach przyznała, że pisała, by odreagować własną dziecinność. Były bowiem dwie Tove: jedna zagubiona, ta w środku, a druga zdyscyplinowana i silna. Swoją pracę nazywała “kleceniem”, odpisywała na wszystkie listy czytelników, była perfekcjonistką i wierzyła, że w życiu najważniejsze są praca i miłość. – Tematem moich utworów zawsze jestem ja, w przemianie – mówiła o swojej pracy Jansson. Miała więc w sobie coś i z Małej Mi, i z Włóczykija, i z Paszczaka, i z Panny Migotki, a nawet z Buki.

Biografia pióra prof. Boel Westin zdradza, że Tove tworzyła od wczesnego dzieciństwa. Już w wieku 7 lat założyła pierwsze “wydawnictwo” – zszywała tworzone przez siebie tomiki, których uzbierało się w tamtym okresie 14. To były straszne opowieści bez szczęśliwych zakończeń. Dopiero później złagodniała, jej wyobraźnia i zakończenia stały się bardziej przyjazne. Jansson była także malarką, tworzyła komiksy, a jej prace doczekały się niezliczonych nagród. W 1976 roku otrzymała legitymację nr 133 Orderu Uśmiechu! A Muminki doczekały się swojego własnego muzeum Dolina Muminków, które urządzono w Muzeum Sztuki w Tampere, w Finlandii.

Tagi: , , , ,

One Reply to “Jak nazywała się Mama Muminka zanim go urodziła?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *