Japońskie łaźnie i gorące źródła w sztuce


Koryusai, In the Bathhouse, 1770

Kąpiel w Japonii to nie tylko sposób na utrzymanie higieny osobistej, ale również tradycja kulturowa, co możemy zaobserwować na historycznych japońskich grafikach z XVII-XXI wieku. Sceny z łaźniami inspirowały tamtejszych artystów, gdyż pozwalały na jednoczesne studium ludzkiego ciała i scen z życia codziennego.

W kontekście japońskiej tradycji kąpiel jest szczególnie ważnym rytuałem. Niezależnie od tego, czy ktoś odwiedza łaźnię publiczną, odkryty onsen, czy zanurza się we własnym furo (wannie), kąpiel jest czasem relaksu i doładowania akumulatorów. Artyści obserwowali i studiowali ceremonie kąpieli całymi latami…

Oprócz zdjęć, które zwykle można zobaczyć w łaźni, takich jak parująca woda, nagie ciała i ludzie w szatach, niektóre prace są wyraźnie seksualne. To tak zwane shunga i były powszechne w japońskim okresie Edo, który trwał od 1603 do 1868 roku. Okres ten jest najsilniej związany z tradycją drzeworytu ukiyo-e, która wytworzyła wiele z najbardziej znanych japońskich odbitek drzewnych, w tym te autorstwa Katsushiki Hokusai. „Prawie wszyscy artyści z ukiyo-e tworzyli shunga (choć prace te często nie były podpisane, aby uniknąć kłopotów z prawem i cenzurą). Odbiorcami tych grafik byli przedstawiciele wszystkich klas i płci.

Koryusai, Couple at the Bathtub, 1772
Koryusai, Couple at the Bathtub, 1772

Sama nagość w okresie Edo nie była postrzegana seksualnie. Bardzo powszechne były wówczas łaźnie komunalne, gdzie nie zakradał się żaden wstyd. Dziś łaźnie w większości są podzielone ze względu na płeć, niekiedy jednak jeszcze na wsiach można spotkać łaźnie koedukacyjne.

Kunichika, Kabuki Actors at the Yoshiwara Bath
Kunichika, Kabuki Actors at the Yoshiwara Bath

Niektóre aspekty japońskiej tradycji kąpielowej pozostały niezmienne przez wieki. Uważny obserwator zauważy, że chociaż wiele osób na grafikach pojawia się zupełnie nago, to nie zobaczymy u nich żadnych tatuaży. Powód tego jest prosty – tatuaże są nadal zabronione w większości publicznych łaźni. Pomimo rosnącej popularności wśród młodszych pokoleń w Japonii tatuaże pozostają w ścisłym związku z Yazkuza, japońskim syndykatem przestępczości zorganizowanej.

Japońskie kąpiele w gorących źródłach pokochały również małpy. Dlatego Japończycy wybudowali dla nich specjalny onsen. Snow Monkey Park znajduje się pośrodku gór w Parku Narodowym Joshinetsu- Kogen, w północnej części prefektury Nagano i jest niemałą atrakcją turystyczną. Tym sposobem również japońskie makaki śnieżne trafiły na artystyczne grafiki.

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.

wielka księga kosmetyków naturalnych, rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *