Irish Coffee, czyli kawa po irlandzku


Kawa po irlandzku, jak zrobić, przepis, Irish Coffee (Fot. screenpunk / Flickr)

Irish Coffee (Irish coffee, Caife Gaelach) to coś więcej niż tylko kawa a jej przyrządzanie bardziej przypomina rytuał niż zwykłe parzenie kawy.

Kawa po irlandzku to napój sporządzany z kawy, irlandzkiej whiskey, bitej śmietany i brązowego cukru (najlepiej trzcinowego). Napój po raz pierwszy przygotował w 1942 roku szef portu lotniczego Foynes – Joseph Sheridan dla pasażerów pewnego boeinga 314. Samolot wystartował z Irlandzkiego lotniska Foynes i miał lecieć do Kanady. Jednak z powodu złej pogody po trzech godzinach lotu samolot zawrócił do Irlandii. Zmęczeni, źli i zmarznięci pasażerowie udali się do lotniskowej kantyny. Z racji tego, że kuchnia była już zamknięta kompletnie pijany Sheridan zaserwował swoim gościom napój, który nazwał Irish Coffee. Stanton Delaplane, piszący dla San Francisco Chronicle zabrał przepis kawy do Stanów Zjednoczonych i przekonał bar Buena Vista w San Francisco, aby rozpoczął podawanie takiej kawy, co miało miejsce 10 listopada 1952 roku.

Potrzebujemy wysoką szklankę na nóżce lub kieliszek. Szklankę podgrzewamy, wlewając do niej na chwilę gorącą wodę (po kilku minutach wodę wylewamy). Nalewamy miarkę (30 ml) podgrzanej irlandzkiej whiskey (ewentualnie likieru typu Bailey’s). Do tego wsypujemy niewielką ilość brązowego cukru. Mieszamy. Dodajemy przygotowaną filiżankę gorącej czarnej kawy. Śmietanę najpierw ubija się lekko, najlepiej przez wstrząśnięcie w zamkniętym pojemniku, a potem dodaje na samą górę tworząc specyficzny „kożuszek”, przez który pije się kawę. Największą sztuką jest niedopuszczenie do zmieszania się warstw, gdyż picie tej kawy polega właśnie na dotarciu do czarnego naparu poprzez warstwę słodkiej, ubitej śmietanki.

Możliwe jest przygotowanie odpowiedników Irish coffee z innymi trunkami: Scottish coffee ze szkocką whisky, French coffee z koniakiem lub brandy, Spanish coffee z sherry, Russian coffee z wódką, Jamaican coffee z ciemnym rumem lub Tia Maria.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *