Kobiety mocy. Pomóż dokończyć książkę


Kobiety mocy (Fot. www.kobietymocy.com)

KOBIETY MOCY to cykl 29 portretów i rozmów w postaci książki z kobietami mieszkających we współczesnej Polsce praktykującymi alternatywne formy duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptunki, wizjonerki, wiedźmy, przewodniczki duchowe oraz artystki.

Ich działalność można by określić jako „wiedźmowanie”, czyli posługiwanie się wiedzą czerpaną z kontaktu z naturą, z poznania intuicyjnego i opartą na wierze w moc rytualnych praktyk i przedmiotów.

Sportretowane kobiety reprezentują różne nurty pogańskiej duchowości jak Asatru, Wicca, animizm, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm czy rodzimowierstwo słowiańskie, a także własne autorskie systemy duchowości. Wiedzę zdobywają od nauczycieli i przewodników/przewodniczek duchowych np. z Nowej Zelandii, czy od Indian północnoamerykańskich i szamanów peruwiańskich. Nawiązują również do tradycji słowiańskiej i szamanizmu azjatyckiego. Wspólnym mianownikiem ich wierzeń i przekonań jest podkreślanie wagi związku człowieka z naturą, której uosobieniem jest mityczna władczyni – Matka Ziemia.

Kobiety Mocy ukazane są w reprezentacyjnych, rytualnych strojach ozdobionych biżuterią mającą znaczenie magiczne, niektóre przedstawione są z atrybutami w dłoniach: piórami, kamieniami, muszlami, bębnem szamańskim, ziołami, mieczem, sierpem, magicznymi figurkami i innymi przedmiotami przypominającymi insygnia królewskie.

Katarzyna Majak spotykała się z kolejnymi kobietami (w wieku od trzydziestego do niespełna dziewięćdziesiątego roku życia) wyróżniającymi się działalnością i osobowością w środowiskach pogan lub chrześcijan prawosławnych, wśród których przetrwały starosłowiańskie tradycje. Prowadziła z nimi rozmowy, które spisała, by wraz z portretami mogły z czasem trafić do rąk czytelników w postaci książki. Przeznaczeniem portretów jest jednak przede wszystkim ekspozycja w galeriach sztuki i spotkanie twarzą w twarz z widzem.

Agnieszka Żechowska

Kontakt z Katarzyną w sprawach książki i projektu: womenofpowerbook@gmail.com

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *