Książki dla małych ateistów

Książki dla małych ateistów

Książki dla małych ateistów

Wydawnictwo Czarna Owca lubi szokować. Szczególnie jeśli chodzi o wydawaną literaturę dziecięcą. Ale stwierdzenie wprost, że Boga nie ma (i to w katolickiej Polsce) to już jazda bez trzymanki i całkowite przekroczenie tabu. Na stronie wydawcy możemy przeczytać:

Wszyscy rodzimy się z rozumem. Dlatego sam możesz wybrać, w co chcesz wierzyć. Powstało wiele książek o różnych religiach. Książki te zawierają opowieści i baśnie, które czasem są piękne, czasem przerażające albo przygnębiające, a czasem inspirujące. W tej książce nie ma takich baśni. Ta książka jest o tym, dlaczego wielu ludzi uważa, że boga nie ma. Przeczytaj i zastanów się sam.

A poniżej opisy dystrybutora obu kontrowersyjnych pozycji. Czy to książki właśnie dla Twojego dziecka? Swoje wnioski niech każdy wyciągnie sam… Lavare manus!

Boga przecież nie ma“Boga przecież nie ma”, Patrik Lindenfors

Niektórzy wierzą, że w niebie mieszka staruszek, który może robić, co tylko chce. Inni myślą, że w niebie rezyduje kilku staruszków, żeby było im raźniej. Mają takie imiona jak Jahwe, Allah, Tor, Zeus i nazywani są bogami. Jeszcze inni uważają, że Bóg jest niewidzialną siłą, która widzi i słyszy wszystko. Albo, że Bóg jest Miłością. Można również nie wierzyć w żadnego boga. Ta książka jest o tym!

Fragment książki „Boga przecież nie ma!” to doskonały punkt wyjścia do dyskusji z dzieckiem, ale też z dorosłymi. Dobrze jest zadać sobie i innym raz jeszcze podstawowe pytania i odkurzyć utarte poglądy. Niewiara jest pierwotna, a wiarę narzucają nam inni. Część wierzących twierdzi, że niewiara też jest wiarą, ale czy niegranie w piłkę to taki sam sport jak football?

Nadszedł czas, by raz na zawsze pożegnać sondaże, według których 95 procent polskiego społeczeństwa to katolicy, a ateistów po prostu nie ma. Czy tylko dlatego, że ktoś wymyślił boga, inni mają w niego wierzyć?

“101 argumentów za niewiarą. Przewodnik młodego ateisty”, S.C. Hitchcock

Pisząc 101 powodów za niewiarą, S.C. Hitchcock ofiarował nam coś szczególnie wyczekiwanego: książkę idealnie trafiającą w lęki i obsesje ogarniające młodych ludzi wychowanych w surowej religijnej tradycji, kiedy po raz pierwszy zaczynają wątpić. Jeśli znasz taką osobę, podsuń jej tę książkę. Jeśli sam taki jesteś, czytaj pilnie. Witamy w klubie.

101 argumentów za niewiarą. Przewodnik młodego ateistyTom Flynn, redaktor magazynu “Free Inquiry” (Wolne Poszukiwanie) i książki A New Encyclopedia of Unbelief (Nowa encyklopedia niewiary)

Co mają ze sobą wspólnego papierosy, Big Mac i religia? Ich sprzedawcy starają się usidlić klientów już w młodości. S.C. Hitchcock nie oferuje lekarstwa na raka płuc ani cudownej diety odchudzającej, lecz jego inteligentnie napisana, przejrzysta i pełna pasji książka stwarza nadzieję i dostarcza amunicji każdemu dziecku dość bystremu, by podejrzewać, że cotygodniowa wycieczka do kościoła, synagogi czy meczetu służy raczej indoktrynacji niż prawdzie i zdrowemu rozsądkowi.

Matthew Chapman, autor książek Trials of the Monkey: An Accidental Memoir (Próby małpy: pamięć przypadkowa) oraz 40 Days and 40 Nights: Darwin, Intelligent Design, God, OxyContin, and Other Oddities on Trial in Pennsylvania (40 dni i 40 nocy: Darwin, inteligentny projekt, Bóg, oxycontin i inne dziwactwa testowane w Pensylwanii)

Ten ożywczy powiew ateizmu wypełnia ważną lukę w rosnącej literaturze popularnej poświęconej światopoglądowi bezreligijnemu. Religijna indoktrynacja najczęściej zaczyna się w dzieciństwie. Autor dostarcza dobrego punktu oparcia dla przejścia od ślepej wiary i zabobonu do jasnego, niezależnego myślenia.

Victor J. Stenger, autor bestselleru “New York Timesa” God: The Failed Hypothesis (Bóg: chybiona hipoteza)

Ta śmiała, bezceremonialna i zabawna książka jest pełna inteligentnych spostrzeżeń i wglądów. Niejednemu otworzy oczy.

Jennifer Michael Hecht, autorka książki Doubt: A History and the End of the Soul (Zwątpienie: historia i zmierzch duszy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *