Łowickie inspiracje w modzie. Modern folk by Joanna Klimas


Fot. Oficjalna strona Joanny Klimas.

Wśród projektantów modowych podejmujących temat folkloru na na uwagę zasługuje Joanna Klimas, która zachowuje dystans do trendów, sięgając np. po inspirację do bogatego dziedzictwa ludowej sztuki ubioru ziem polskich (kolekcja jesień/zima 2010/2011) i podejmuje dialog z tradycją. Chciałaby ubierać polskie feministki i Charlotte Gainsbourg. Ale nie goniące za trendami celebrytki. Tym ostatnim poleca sieciówki…

Mimo że rodzimy folklor jest w kolekcji zdecydowanym tematem przewodnim, projektantka rozszerza swoje inspiracje w kierunku kultury Dalekiego Wschodu, tworząc wyjątkowy, etnograficzny miks. Łowickie koronki, pasiaki i kwiaty zostały zestawione z kwiatowym printem rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, a niektóre fasony zdają się nawiązywać do strojów samurajskich wojowników. Ciekawym aspektem kolekcji są też inspiracje ludowym strojem męskim – ozdobne pasy, proste, obszerne spodnie trzy czwarte, szerokie, pasiaste kozaki z wysoką cholewą. Dyskretnie klasyczne i tradycyjne, nietuzinkowo eleganckie, z pewnością nikomu nie kojarzą się z przaśnością.

Anglicy mieli Laurę Ashley, Francuzi do oporu wykorzystywali kolorystykę narodowej flagi, a u nas oprócz Arkadiusa, który kiedyś zaprojektował słynną suknię ze słomy, nikt się nie odważył sięgnąć po tradycyjne ludowe motywy – mówiła projektantka w rozmowie z „Newsweek’iem”.

Klimas studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując dyplom magisterski z psychologii klinicznej. W 1993 r. zaangażowała się w działalność rodzinnej firmy konfekcyjnej, realizującej zamówienia na rynek niemiecki. Objęła zarząd spółki, zmieniła jej profil, tworząc markę Joanna Klimas, pod której szyldem wprowadziła na rynek polski własne projekty. Pierwszy butik, pracownię i kawiarnię w jednym otworzyła w Warszawie przy ulicy Chmielnej. Odniósł sukces. Niedługo później powstały sklepy marki Joanna Klimas w Centrum Handlowym Promenada w Warszawie, w Trójmieście, Poznaniu oraz Wrocławiu. Cechami wyróżniającymi markę są prostota formy, powściągliwość ornamentyki, doskonała konstrukcja i szlachetne tkaniny. Joanna Klimas wprowadziła do polskiej mody światowe standardy: stworzyła katalogi wizerunkowe i sesje zdjęciowe do kampanii reklamowych we współpracy z fotografem J. Porembą, odrzuciła konwencję prezentowania kolekcji w układach choreograficznych: jej modelki chodzą po wybiegu jedna za drugą. Od 1994 r. ściśle współpracuje z magazynami mody: Elle, Marie Claire, Glamour i Cosmopolitan. W 1997 r. zwróciła uwagę na architekturę dawnej Fabryki Koronek Braci Landau z początku XX w. Zainstalowała w industrialnym budynku swoją pracownię, tworząc modę na to miejsce, do którego wkrótce wprowadziły się ekskluzywne pracownie, sklepy i winiarnia. Dwukrotnie, w latach 1998 i 1999, została uhonorowana nagrodą miesięcznika ELLE dla Najlepszego Projektanta Roku. Współpracuje m.in. z reżyserem M. Trelińskim, projektując kostiumy do inscenizacji „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

joanna klimas
Fot. Oficjalna strona Joanny Klimas
Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *