Mediæval Bæbes. Muzyka aniołów pod sklepieniem katedry


Mediæval Bæbes

Z powstaniem zespołu wiąże się opowieść o tym, jak grupa kobiet ubranych w białe suknie, z wiankami z bluszczu na głowach, „wtargnęła” na cmentarz w północnym Londynie. Mediæval Bæbes to brytyjski żeński zespół wykonujący muzykę dawną, założony przez Dorothy Carter i Katharine Blake, główną wokalistkę zespołu Miranda Sex Garden, w roku 1996.

Mediæval Bæbes inspirują się muzyką średniowieczną – śpiewają głównie w językach historycznych – średniowieczna łacina, średniowieczny irlandzki, francuski i hiszpański, średniowieczny i współczesny włoski, średnioangielski, średnio-wysoko-niemiecki, a także arabski. Wykorzystują teksty historyczne, autorstwa m.in. trubadurów Bernarta de Ventadorn i Girauta de Bornelh, minnesängera Walthera von der Vogelweide czy szkockiego poety Williama Dunbara. Mediæval Bæbes sięgnęły też do Dekameronu. W tekstach odwołują się do motywów mitologicznych, filozoficznych, pojawiają się także nawiązania do ezoteryki, śmierci, niespełnionej miłości i odrzucenia wartości materialnych.  Z początku dwunastoosobowa grupa spotykała się dla samej przyjemności śpiewania, następnie rozwinęła działalność w stronę profesjonalną.

Pierwszy album, Salva Nos, wydany w 1997 roku, był najszybciej sprzedającą się pozycją na liście wydawnictw klasycznych wytwórni Virgin Records. W ciągu kilku tygodni uzyskał status srebrnej płyty. Wydany rok później Worldes Blysse uzyskał wysoką pozycję na brytyjskiej liście przebojów muzyki klasycznej. W roku 2000 ukazał się Undrentide, a z zespołu odeszły trzy wokalistki. Wtedy też ukazała się książka Songs of the Flesh wydawnictwa The Erotic Print Society, w której znalazły się zdjęcia erotyczne przedstawiające większość artystek z Mediæval Bæbes. Zyski z książki przeznaczyła na cele charytatywne. Dwa lata później wydano The Rose, na którym po raz pierwszy znalazły się teksty w średniowiecznym walijskim i współczesnym rosyjskim. W roku 2005 ukończono prace nad Mirabilis. W 2008 ukazał się Iluminations. W przedostatnim albumie, The Huntress, wydanym w 2012 roku na dwóch płytach, znalazły się osobno utwory folkowe i klasyczne.

Zespół nagrał również muzykę do American Psycho, The Fall of the Louse of Usher, soundtrack serialu BBC Królowa dziewica (zdobył nagrodę Ivor Novello 2007 za najlepszą telewizyjną ścieżkę dźwiękową) oraz muzykę do The Fifth Sacred Thing.

 

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *