Meksykańska quesadilla. Tortilla z topionym serem i chorizo


Quesadilla (Fot. The Marmot / Flickr)

Do dziś pamiętam moje pierwsze w życiu quesadilla. Siedem lat temu w mojej ulubionej klubokawiarni Regeneracja w Warszawie. To było jak miłość od pierwszego wejrzenia. Spróbowałam… i wiedziałam, że od dziś chcę już to jeść każdego dnia…

Quesadilla to meksykańska tortilla z masy kukurydzianej lub z pszenicy z roztopionym serem. Tradycyjnie stosuje się ser typu Oaxaca, lecz bywa on zastępowany również innymi rodzajami sera. Często do quesadilli dodaje się różne opcjonalne składniki – ziemniaki, grzyby, cuitlacoche, pokrojoną w paski paprykę jalapeño, kiełbaski chorizo itd. Głównym składnikiem jest tortilla, na którą nakłada się łatwo topiący się ser i dowolne dodatki, po czym składa się tortillę na pół. Następnie podgrzewa się ją tak, aby tortilla zanadto się nie spiekła, a jednocześnie ser wewnątrz dobrze się roztopił. Do dzieła…

W tym przepisie najbardziej lubię to, że nie da się go spartaczyć i można go dowolnie modyfikować wedle własnego uznania i fantazji.

Potrzebujesz:

  • 4 placki pszennej tortilli,
  • 100 g sera cheddar (startego na grubych oczkach tarki),
  • 100 g sera mozzarella (pokrojonego w cienkie plasterki),
  • ok. 125 g kiełbasy chorizo (pokrojonej w cienkie plasterki),
  • pieczona papryka czerwona (surowa pokrojona w drobna kostkę też się sprawdza)

Paprykę i plasterki chorizo rozprowadzamy na dwóch plackach tortilli. Posypujemy serem i i przykrywamy plasterkami mozzarelli. Całość przykrywamy kolejnymi dwoma plackami tortilli i lekko przyciskamy.

Gotowe placki kładziemy na suchą i dobrze rozgrzaną patelnię. Czekamy minutę lub dwie, aż się lekko zabrązowią i delikatnie przekładamy na drugą stronę. Znowu czekamy dwie minuty… aż do roztopienia sera w środku. To samo powtarzamy z następną tortillą.

Quesadilla podajemy pokrojone w kliny i najlepiej z guacamole, które nie jest jednak obowiązkowe w tym zestawie.

Smacznego!

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *