Miss w nikabie? O arabskich konkursach piękności


Miss Pięknych Obyczajów, kobieta w islamie, muzułmańska miss

Tak wygląda Miss Arabii Saudyjskiej. Piękna? Bezkonkurencyjnie! To nic, że niewiele widać… bo  w osobliwym konkursie piękności, jaki odbywa się w Arabii Saudyjskiej od 2009 roku, jurorzy oceniają nie doskonałość figury czy szlachetność rysów twarzy, lecz przywiązanie do tradycyjnych wartości i zasad islamu. Jak podaje agencja Associated Press, ma to być alternatywa dla zwykłych, „dekadenckich” konkursów piękności, gdzie cała uwaga skupia się jedynie na wyglądzie zewnętrznym.

Konkurs jest próbą zaadaptowania na gruncie konserwatywnego islamu pomysłów zachodniej kultury masowej, które zalewają świat arabski poprzez telewizję satelitarną i internet. I cieszy się coraz większa popularnością. Miss Pięknych Obyczajów” musi być pobożna i powinna okazywać szacunek swoim rodzicom. Nie jest oceniane jej piękno zewnętrzne, lecz piękno duszy i jej moralność. Mimo to, pod uwagę brano też umiejętności dekoratorskie przydatne przy wystroju domu oraz wiedzę z zakresu kosmetologii np. pielęgnacji skóry…

W świecie arabskim jedynie w kilku krajach organizuje się konkursy piękności. Najbardziej przystające do zachodnich standardów zawody odbywają się w liberalnym, jak na kraje arabskie, Libanie. Tam uczestniczki pojawiają się na wybiegu w jednoczęściowych kostiumach kąpielowych! Trudno to sobie wyobrazić w ultrakonserwatywnej Arabii Saudyjskiej, gdzie jeszcze do niedawna na konkursach piękności oceniano urodę jedynie zwierząt (kóz, owiec i wielbłądów)…

Od 2006 roku w Kairze odbywają się również konkursy Miss Arab World. Kandydatki do tytułu nie podają swoich wymiarów ciała. Ocenie podlega charakter uczestniczek, ich ogólna wiedza, praca na rzecz społeczeństwa i dopiero na końcu wygląd. Kandydatki przed finałową prezentacją uczęszczają na wykłady z poezji i historii. Organizatorzy zachęcają do udziału również dziewczęta noszące zasłonę. Przez cały czas trwania rywalizacji obowiązują skromne stroje. To właśnie odróżnia Miss Arab World od innych konkursów piękności, w których kobiece ciało jest eksponowane i analizowane w najdrobniejszych szczegółach. Tak uważa Hanan Nasr, która wymyśliła Miss Arab World. W 2010 roku, ku zaskoczeniu wszystkich, ubiegające się o koronę panie odśpiewały na scenie taki oto hymn:

Istotą jej piękna jest jej wschodnie pochodzenie. Najpiękniejsze w niej jest to, że jest Arabką. Nikt nie może zakwestionować jej kultury i wartości. Jesteś symbolem największej nacji, wolna arabska dziewczyno!

Jednakże, pomijając brak prezentacji kandydatek w bikini, Miss Arab World nie różni się zasadniczo od imprez organizowanych na Zachodzie.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *