Moja mama ma raka. Trudne sprawy małych ludzi…


Moja mama ma raka

Moja mama ma rakaW jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o ciężkiej chorobie jednego z rodziców? Czy w ogóle rozmawiać? To bez wątpienia trudny temat…

Książka “Moja mama ma raka” ma pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej budzącej lęk i poczucie zagrożenia. Autorka odważyła się użyć takich słów jak “chemioterapia”, “mammograf”, “nowotwór”, “peruka”, mimo tego, że temat choroby i śmierci i wciąż rzadko pojawia się w utworach dla dzieci, a często nie jest poruszany w ogóle.

Pierwszoosobowa narracja sprawia, że książka pozbawiona jest moralizatorskiego tonu. 8-letni Tomek opowiada nam, jak wyglądają jego zmagania z chorobą mamy, jak zmienia się życie jego rodziny i podział obowiązków, jakie emocje mu towarzyszą na co dzień, jak nowa sytuacja wpłynęła na pozostałych członków rodziny. Wprowadza nas w tajniki leczenia nowotworów i rehabilitacji. Z jednej strony ma on poczucie obowiązku że powinien być oparciem dla młodszej siostry, ale z drugiej strony – sam nie zawsze jest w stanie udźwignąć to wszystko… Złość, smutek, zagubienie, niepokój i tęsknota – to emocje towarzyszące dziecku w sytuacji trudnej i Monika Zięba mówi o tym otwarcie. Mówi też, że wynikiem silnego stresu może być nocne moczenie się.

Książka “Moja mama ma raka” ma pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej budzącej lęk i poczucie zagrożenia. Autorka przekazuje niezbędne informacje na temat choroby nowotworowej prostym, zrozumiałym dla małego czytelnika językiem. Żartobliwy ton książeczki pozwala dziecku lepiej zrozumieć, co się wokół niego dzieje, i nabrać niezbędnego dystansu do choroby.

Książka przeznaczona dla dzieci od lat 5, otrzymała bardzo pozytywną opinię psychologa dziecięcego i onkologa. Mecenasem wydania książki jest Fundacja Kredyt Banku i Warty – Razem możemy więcej, a Partnerem Wielka Kampania Życia – Avon kontra rak piersi. 1 zł z każdego sprzedanego egzemplarza książki zostanie przekazany na Wielką Kampanię Życia – Avon Kontra Rak Piersi. Program społeczny, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna i że one same powinny zadbać o swoje zdrowie.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *