Witamy Nowy Rok Muzułmański (1440 hidżry)

W tym roku pożegnanie starego roku muzułmańskiego przypada 11 września. Dlaczego muzułmanie obchodzą Nowy Rok w innym terminie? Czy świętują go równie hucznie jak my świętujemy Sylwestra?
Do ustalania dat uroczystości religijnych muzułmanie używają kalendarza opartego na fazach księżyca. Bierze on swój początek od ucieczki Proroka Mahometa z Mekki do Medyny (hidżra), co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Odmiennie liczą czas Libijczycy, którzy za początek ery przyjmują nie rok hidżry, lecz rok śmierci Proroka Muhammada (632 r. n.e.).
Ponieważ rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy niż w tradycyjnym o 11 dni (ma 354 dni), główne święta islamskie, między innymi Kurban Bajram i Ramadan Bajram, ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza gregoriańskiego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe, odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.
Miesiące w kalendarzu muzułmańskim :
- Muharram al-haram, czyli zakazany, święty – 30 dni
- Safar, czyli żółty (nazwany tak prawdopodobnie od jakiejś choroby, być może żółtaczki) – 29 dni
- Rabi al-awwal, czyli wiosna pierwsza
– 30 dni - Rabi al-achar (lub Rabi as-sani) (Rabi’ II), czyli wiosna druga – 29 dni
- Dżumada al-ula (Dżumada I), czyli krzepnięcie pierwsze – 30 dni
- Dżumada al-achira (lub Dżumada as-sani) (Dżumada II), czyli krzepnięcie drugie – 29 dni
- Radżab, czyli wstrzymać się – 30 dni
- Szaban, czyli rozchodzenie się – 29 dni
- Ramadan, czyli palący – 30 dni
- Szawwal, czyli powodujący powstawanie, dosiadanie wielbłądów – 29 dni
- Zu al-kada, czyli miesiąc postoju – 30 dni
- Zu al-hidżdża, czyli miesiąc pielgrzymki (hadżdżu) – 29 dni
Co prawda muzułmański Nowy Rok nie ma charakteru religijnego ani nie jest obchodzony tak hucznie jak Sylwester, mimo to wyznawcy islamu pamiętają o jego odnotowaniu, modląc się wówczas o pomyślność. Obchodów końca roku księżycowego nie praktykują, choć niektórzy spotykają się wtedy w gronie bliskich i znajomych.
1 muharram czyli pierwszy dzień pierwszego miesiąca muzułmańskiego kalendarza obchodzą Nowy Rok (Dzień Odpuszczenia Win). Z tej okazji obdarowują się słodyczami i opowiadają budujące historie z życia Proroka i jego najbliższych. Wielu muzułmanów rozmyśla nad życiem i zagadnieniami natury teologicznej. 1 muharram jest raczej skromnie obchodzone, jeśli w ogóle. Prorok nie ustanowił na ten dzień szczególnego święta więc w niektórych krajach muzułmańskich nie jest ono obchodzone wcale np. w Arabii Saudyjskiej i państwach Zatoki. Dla szyitów to natomiast początek miesiąca żałoby. W Iranie oraz w krajach pozostających pod wpływami kultury perskiej, Nowy Rok jest obchodzony 21 marca.
Tagi: islam, kalendarz muzułmański, święta muzułmańskie