Marokański olej arganowy. Eliksir młodości prosto z koziej d…


Olej arganowy, Maroko, kosmetyki, argan oil (Fot. SuperCar-RoadTrip.fr / Foter.com)

Jak powstaje olej arganowy? Jakie ma właściwości i zastosowanie? Czym różni się olej arganowy kosmetyczny od spożywczego? Jak go używać na twarz, ciało i włosy? A także gdzie kupić prawdziwy, oryginalny olej arganowy i jaka jest jego cena? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę.

Olej arganowy jest wytwarzany z owoców arganii żelaznej. Ma ciemny kolor, nieprzyjemny zapach i jest dość drogi. Drzewa arganu, upstrzone siedzącymi na nich kozami, widać jak okiem sięgnąć w całym południowo-zachodnim Maroko (i tylko tutaj, bo występują one tylko w jednym miejscu na świecie). Drzewko takie żyje od 100 do 400 lat, a pestki jego owoców kryją w sobie właśnie ten legendarny eliksir młodości, zdrowia i urody.

Eliksir z koziej d…? Dosłownie! Kozy, które żywią się owocami drzew arganowych w Maroku są współproducentami oleju arganowego. Jako, że orzech strasznie trudno otworzyć, tubylcy zbierają go już przetworzonego w kozich odchodach. Przetrawiona skorupka nie stawia już oporu. To oczywiście tradycyjna forma rolnictwa, którą stopniowo wyparło już industrialne podejście. Obecnie olej wytwarza się głównie maszynowo, a grupy strażników chronią drzewa w okresie owocowania przed kozami.

Jak powstaje Złoto Maroka?

Owoce arganowe zbiera się w lipcu, kiedy stają się dojrzałe czyli czarne, suche i twarde. Następnie oczyszcza się je, rozłupuje, suszy się, czasami praży, dodaje wodę i dopiero mieli w ręcznych żarnach do oleistej pasty, z której ręcznie wyciska się olej. Czynnością tą zajmują się głównie kobiety. Olej tłoczony jest na zimno, aby zachował wszystkie cenne właściwości orzechów i wtedy cechuje się owym nieprzyjemnym, kozim zapachem. Niektórzy producenci stawiają więc na tłoczenie z prażonych orzeszków, które znacznie poprawia walory aromatyczne, ale też niszczy część aktywnych substancji. Wyprodukowany w ten sposób olej arganowy może być przechowywany i używany przez okres od 3-ech do 6-ciu miesięcy. Pozostałością z ziaren po tłoczeniu oleju jest gęsta pasta o czekoladowym kolorze o nazwie „amlou”, która posłodzona serwowana jest jako dip do chleba. Jego smak przypomina masło orzechowe.

Olej arganowy ma trochę czerwonkawe i nieznacznie ciemniejsze od oliwy zabarwienie od oliwy. Rozróżniamy dwa rodzaje oleju arganowego: ciemniejszy – spożywczy, który może być używany do gotowania oraz jaśniejszy – kosmetyczny.

Jak powstaje olej arganowy, olej arganowy na twarz, na ciało, na włosy, do włosów, olej arganowy właściwości, cena, ile kosztuje, gdzie kupić prawdziwy oryginalny
(Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)

Olej arganowy w kuchni

Olej arganowy wzbogaca smak i aromat potraw. Ponieważ jest bardzo drogi, można używać go oszczędniej, na przykład do doprawiania sałatek. Kilka kropel na chwilę przed podaniem na stół nada daniu bogaty, orzechowy aromat. Olej arganowy można jeść też osobno – maczając w nim kromki świeżego chleba. Równie dobrze smakuje dodany do dipów czy jako sos do kuskusu. Przyjmowany doustnie obniża poziom cholesterolu i cukru, zapobiega miażdżycowym chorobom serca i zawałom, poprawia krążenie, wspomaga naturalną odporność organizmu i pobudza komórki mózgowe do wydajniejszej pracy. Jeśli chcemy zastosować olej jako lek, wówczas należy spożywać go regularnie (najlepiej trzy razy dziennie) przed posiłkami.

Olej arganowy dla urody

Olej arganowy jest powszechnie stosowany w leczeniu wszelkich chorób i dolegliwości skórnych. Polecany jest na blizny, pęknięcia, rozstępy, podrażnienia, alergie, problemy suchości, szorstkości, łuszczycę czy egzemę, a nawet zmarszczki. Zawarty w nim stygmasterol, tirukallol i witamina E regenerują naskórek, wzmacniają komórki i zapobiegają pojawianiu się bruzd. Dodatkowo, marokański olejek ma właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę przed i po opalaniu. Jak go stosować? To proste. W przypadku zabiegów kosmetycznych olej arganowy nakłada się, wprost na umytą i osuszoną dokładnie skórę. Do kąpieli, wystarczy zaledwie kilka kropel. Olejek arganowy to również najlepszy przyjaciel zadbanych, błyszczących włosów. Marokańskie kobiety wcierają go w całe pasma jak odżywkę. Aplikowany na końcówki zapobiega rozdwajaniu, zaś wmasowywany w skórę głowy poprawia żywotność i stan włosów.

Kupujemy olej arganowy

Kosmetyki zawierające olej arganowy można nabyć w każdej lepiej zaopatrzonej drogerii. Jeśli poszukujemy oleju arganowego spożywczego, powinniśmy go szukać w sklepach ze zdrową żywnością lub zielarskich. Jeśli chcemy go stosować jako lek – najlepiej spytać w aptece. Najlepszej jakości olej arganowy, bez wszelkich „ulepszaczy” mających zabić specyficzny kozi zapach (a przy okazji wszelkie właściwości lecznicze) kupicie jednak w Maroku. Ale i tu trzeba uważać! Butelki z „magicznym eliksirem” są sprzedawanie wzdłuż dróg pomiędzy Essouiraią i Agadirem, ale trudno powiedzieć czy na pewno zawierają olej arganowy. Sprzedawcy często kuszą atrakcyjną ceną, ale lepiej nie oszczędzać, bo w środku możemy odkryć zwykły olej z oliwek pokolorowany papryką.

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *