Noworoczne planowanie biznesowe z aborygeńskim systemem realizacji marzeń Dragon Dreaming


Dragon Dreaming, aborygeni, realizacja marzeń

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień noworocznych? Co roku to samo – ambitna próba rozpoczęcia życia od nowa, porażka i za rok od nowa… znów próbujesz i znowu nic nie wychodzi… Czemu tak się dzieje? Nasze noworoczne postanowienia zwykle są na wyrost i nie odzwierciedlają naszych realnych możliwości. A gdyby tak wykorzystać mądrość Aborygenów i w końcu dokonać życiowej rewolucji?!

Motywacja wygasa często już następnego dnia. Trudno wskoczyć na matę do jogi, kiedy ciągle męczy sylwestrowy kac. A skoro zmiana miała dokonać się już od 1 stycznia, to 2 już dręczy cię poczucie winy, że zawaliłeś sprawę i postanawiasz spróbować za rok… nie od dziś, ale właśnie za rok! Za słowami nie idą więc żadne czyny, a praca nie wykona się sama. Byłoby łatwiej, gdybyś nie wprowadzał tylu wielkich i spektakularnych zmian naraz. Zamiast porywać się od razu na Mount Everest spróbuj najpierw zdobyć pagórek za lasem. Przestań się kurczowo trzymać przeszłości i spójrz z odwagą w przyszłość. Podziel drogę do celu na mniejsze etapy i nie wymagaj od siebie perfekcjonizmu.

Możesz też wypróbować Dragon Dreaming – aborygeńską sztuką wprowadzania w życie systemu realizacji marzeń. Zamiast walczyć w pojedynkę połącz siły z ludźmi, którzy dążą do tego samego co ty (jeśli nie ma ich w twoim najbliższym otoczeniu, poszukaj ich na internetowych forach tematycznych). W grupie siła i razem macie większe szanse na odniesienie sukcesu. Pamiętaj, że 90 proc. marzeń pozostaje na zawsze na poziomie naszych pragnień, nigdy nie zrealizowane. A dzieje się tak dlatego, że się nimi nie dzielimy!

We Wszechczasie nie ma przegranych i wygranych

Filozofia Dragon Dreaming bazuje na innym od europejskiego pojmowaniu czasu. Czas linearny, zmierzający od przeszłości przez teraźniejszość do przyszłości jest Aborygenom zupełnie obcy. Z ich punktu widzenia faktycznie realny jest Czas Snu (Dreamtime) tłumaczony często na angielski słowem Everywhen, czyli Wszechczas. To z obszaru Dreamtime wyłania się wszystko, włącznie z naszym czasem linearnym. Aborygeńskie plemię Noongar z południowo-zachodniej Australii uważa, że wszystko zaczęło się od Śnienia i od ognia. To właśnie przy ogniu spotykają się ludzie i dzielą się swoimi snami oraz marzeniami, a każda opowieść jest swego rodzaju pieśnią. Ze spotkania na spotkanie tkana jest linia pieśni (songline), która wyznacza drogę projektu od marzenia do spełnienia. Wspólnota dzieląca się ogniem, pożywieniem oraz historiami i pieśniami nosi nazwę karlupgur. Ludzie tworzą karlupgur za każdym razem, kiedy spotykają się pracując razem nad jakimś projektem.

Aborygeni nie znali pojęć wygranej i przegranej, ani zysku i straty, którymi mieszkańcy Europy nasiąkają od najmłodszych lat. Dlatego Dragon Dreaming oparte jest na zasadzie „win – win” („wygrany – wygrany”). To jeden z najważniejszych elementów budowania trwałej struktury i zrównoważonej organizacji. Jeśli przegrywa jedna ze stron, to na dłuższą metę przegrywają wszystkie strony. Aborygeni wiedzieli o tym z praktyki. „Przegrana” zawsze zależy od kontekstu i nie trwa wiecznie. Kilku „przegranych” w małej grupie społecznej znacząco ją osłabia. Na poziomie emocjonalnym frustracja „przegranych” zaburza współpracę i w efekcie poważnie zmniejsza szansę grupy na przetrwanie.

Dadirii – dogłębne wsłuchiwanie się

Aby wprowadzać w życie Dragon Dreaming potrzebujemy odmiennych od dotychczasowych sposobów komunikacji, albowiem stare nie spełniają swojej roli wystarczająco dobrze. Jedną z technik jest „Dogłębne Wsłuchiwanie się” (Pinakarri – w języku Noongar,  Dadirri – jak mówią ludzie z południowej części stanu Queensland). Dadirri wiązało społeczności aborygeńskie przez dziesiątki tysięcy lat. To także rodzaj kontemplacji. Wyobraź sobie, że jesteś w lesie lub nad strumieniem i wsłuchujesz się we wszelkie odgłosy, tak głęboko, że zapominasz o sobie. Jest tylko słyszenie. Cały zamieniasz się w słuch. Nasłuchujesz swoją skórą, kośćmi i całym swoim wnętrzem. Milkną wszelkie myśli, a ty zamieniasz się w odbiornik. To właśnie jest Dadirri. Dzięki praktykowaniu Dadirri w grupie, ludzie są prawdziwie i w pełni u-słyszani. Do tego wszystkiego należy dodać technikę twórczych, zapładniających pytań typu: „Co takiego musi zaistnieć, abyś po zakończeniu tego projektu stwierdził, że był to najlepszy sposób zainwestowania twojego czasu?”. Z chwilą, gdy zespół znajduje odpowiedzi na te pytania w ciszy Dadirii i dzieli się nimi – powstaje fundament wspólnego śnienia, marzenia oraz wizji zespołu.

Koło Dragon Dreaming

Dragon Dreaming jest realizowane koliście – po okręgu, a właściwie w obrębie spirali. Koło projektu składa się z czterech faz:

  • marzeń (Dreaming) – Na etapie marzeń i wizji konieczne jest stworzenie kręgu wspierającego wizję oraz skutecznej metody komunikacji, które tę wizję uwspólniają.
  • planowania – Na etapie planowania definiujemy i określamy cele cząstkowe i cel główny. Później cele osadza się na pajęczej sieci Karabirrdt, która ma odniesienie do 4 ćwiartek koła. Wszystkie cele muszą się łączyć i wynikać z siebie, a ich rozkład pomiędzy ćwiartkami powinien być w miarę równomierny. Karabirrdt graficznie pokazuje, gdzie mogą pojawić się słabsze punkty całego projektu, jednocześnie cele cząstkowe są okazją do przydzielania zadań, zakresu odpowiedzialności oraz jednoczesnego formowania podzespołów realizujących te zadania w określonym czasie. Ustala się czas trwania poszczególnych zadań jak i całego projektu, a także budżet. Jedną z preferowanych opcji, wyjątkową dla tej metody jest budżet wy-śpiew-ywany. Na etapie planowania podejmuje się próby wprowadzenia projektu w życie lub tworzy się mini projekt testowy. Tutaj możemy spotkać się z oporem i krytyką, które w praktyce Dragon Dreaming są najcenniejszymi darami, jakie mogą się przydarzyć w trakcie wprowadzania prototypu.
  • działania
  • i świętowania / celebrowania – Należy przeznaczyć na nie tyle samo czasu, pieniędzy i planowania, co na pozostałe trzy ćwiartki. I nie chodzi tu wcale o imprezy firmowe czy wyjazdy motywacyjne, a o zauważanie i docenianie osiągnięć każdego członka zespołu.

oraz 12 kroków/miejsc – po trzy w każdej z ćwiartek koła.

Czterem, opisanym fazom projektu odpowiadają cztery typy osobowości (w kontekście realizacji przedsięwzięć!):

  • Marzyciel,
  • Planista,
  • Działacz
  • i Animator.

Wszystkie te role są niezbędne do realizacji projektu. Dragon Dreaming proponuje stosunkowo proste narzędzia pozwalające diagnozować komu z nas jest najbliżej do danego typu osobowości w określonym projekcie i grupie. Te różnice charakterów mogą prowadzić do konfliktów w grupie, ale Dragon Dreaming jednocześnie dostarcza metod przekształcających energię konfliktu w naukę. Jedno z praw Dragon Dreaming mówi o tym, że jeśli w grupie i w projekcie nie ma konfliktu, to projekt może zostać zablokowany na którymś z etapów.

Więcej dowiesz się z książki „Zarządzanie projektami metodą Dragon Dreaming”, która jest dostępna w wersji pdf tutaj: https://drive.google.com/file/d/0B9cQMmo5F3-ebDVrVEhyX2d3bk0/view

Gorąco polecamy i życzymy sukcesów w Nowym Roku!

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *