Preparator, Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Prawdziwa historia faceta od trupów. Z kazirodztwem, nekrofilią i morderstwem w tle

Dziennikarz Tomasz Sekielski po raz kolejny wertował powieść „Z zimną krwią” Trumana Capote, kiedy zaświtał mu w głowie pewien pomysł. A gdyby tak zabawić się w Trumana i stworzyć serię powieści inspirowanych prawdziwymi zbrodniami?! Tak narodziło się wydawnictwo OD DESKI DO DESKI.

Tomek wymyślił, że gdyby efekty dziennikarskiego researchu przekazać uznanym autorom, ich praca może przejść nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Marcin Malesiński, redaktor naczelny OD DESKI DO DESKI.

Wydawnictwo OD DESKI DO DESKI współpracuje między innymi z Łukaszem Orbitowskim, Wojciechem Kuczokiem, Januszem Wiśniewskim i Sylwią Chutnik. Twórcy otrzymują od wydawcy akta spraw i wycinki z gazet, a potem budują fabułę wedle własnego uznania. Wiadomo już jednak, że oprócz beletrystyki jest już w planach klasyczna literatura faktu o Bliskim Wschodem i służbach specjalnych.

Seria „Na F/Aktach” to tylko początek – mówi Tomasz Sekielski. – Zaraz potem ruszamy z serią non-fiction, opisującą historie ludzi, którzy zza kulis wpływają na naszą rzeczywistość: polityczną, gospodarczą, społeczną. Ta rzeczywistość jest fascynująca i domaga się książek, które ją opiszą. My zaś musimy te książki wydać! To nasza idea – wydawać w Polsce książki opisujące i wyjaśniające mechanizmy, według których funkcjonuje świat. Mechanizmy skrywane, niejednoznaczne i nieoczywiste. Chcemy wyjaśnić to, czego inni się nie odważyli.

„Preparator” Huberta Klimki-Dobrzanieckiego to premierowa powieść serii „Na F/Aktach”. Historia zainspirowana preparatorem z łódzkiego prosektorium, skazanym za kazirodztwo, profanację zwłok i podwójne morderstwo… Przebieracz i obmacywacz trupów, zimny doktor, preparator, czyli ten, kto przygotowuje zwłoki przed pochówkiem. Pracy, którą para się główny bohater powieści, nadano wiele dziwnych nazw, bo to zajęcie tabu. Ktoś musi ją wykonywać, ale ludzie nie chcą o tym na co dzień pamiętać, brzydzą się. Tytułowy preparator dobrze wie, że jest naznaczony społecznym piętnem – i coraz bardziej popada w osamotnienie. W świecie, w którym żyje, wszyscy są na siebie źli. Wycofany ojciec, zrzędliwa matka z wiecznymi pretensjami, apodyktyczna siostra, nieszczęśliwa w małżeństwie żona. Na życie składają się żal, poczucie straty, niezadowolenie. Gdzieś tam rodzi się zło…

Czy śmierć weszła na świat przez zawiść diabła? A może wiara w nadnaturalne pochodzenie Złego i zła jest zbyteczna? Bo ludzie i tak sami potrafią zdobyć się na każdą niegodziwość? Co do tego nie mam ostatecznej pewności. Jednak to właśnie te dwie myśli bezustannie prześladowały mnie podczas pisania Preparatora. (Hubert Klimko-Dobrzaniecki)

Seria „Na F/Aktach” to powieści stworzone na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych oraz zeznań i artykułów prasowych. Porywające historie i obraz społeczeństwa tworzą swoisty reportaż z polskiej codzienności. Podczas lektury czytelnikowi towarzyszy niepokojąca świadomość, że na kartach powieści odsłaniają się tajemnice znanych mu miejsc. Autorzy zapraszają w odrapane bramy i zaułki, prowadzą do barów z automatami, osiedlowych sklepików i prywatnych mieszkań. Czytelnik staje się uczestnikiem i świadkiem tamtych dramatycznych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *