Sikhowie świętują urodziny Guru Gobinda Singha

Gobind Singh (1666-1708) był dziesiątym i ostatnim „żyjącym guru”, synem Teg Bahadur i wnukiem Guru Arjan. Dzień urodzin tego wielkiego mistyka, uczonego, polityka i poety, wielkiego wojownika i reformatora religii Sikhów, obchodzi się około zmiany roku według hinduskiego kalendarza księżycowego (koniec kwietnia lub początek stycznia) równie uroczyście jak urodziny Guru Nanaka.
Guru Gobind Singh wprowadził święcenia dla Sikhów (Amrit) oraz utworzył strukturę Khalsa – systemu rozwoju duchowego dla kobiet i mężczyzn, którzy oddają się życiu w równowadze i harmonii, ale jednocześnie są gotowi do walki w obronie życia wobec niesprawiedliwości i tyranii. Struktura Khalsa stała się centralną koncepcją współczesnego sikhizmu na całym świecie.
Za jego sprawą ukończono również kompilację Siri Guru Granth Sahib (świętej księgi Shabd, którą Guru Gobind wyznaczył na swego następcę). Wraz ze śmiercią dziesiątego Guru zakończyła się era fizycznego Guru i rozpoczęła się era Shabd Guru, które miało nieść światło praktykującym.
Przy okazji urodzin Guru odbywa się tzw. akhand path. Sikhowie obchodzą rozliczne święta hinduskie ale nadają im nowe znaczenie. Przy szczególnych okazjach, jak narodziny niektórych Guru, dwa dni przed świętem przez 48 godzin odczytuje się cały „Adi Granth” (zbiór mądrości autorstwa różnych świętych). W Pendżabie przewozi się „Adi Granth” na wozie w ulicznej procesji. Wielu uczestników uroczystości nosi oryginalny strój pierwszych pięciu członków wspólnoty sikhijskiej tzw. pięciu umiłowanych.
To nieprzerwane czytanie tekstu kończy się rankiem w święto ku czci urodzin Guru. Każdy spośród granthich tj. opiekunów Księgi czyta około dwóch godzin. Czytanie księgi kończy kirtan (pieśń na chwałę Boga z akompaniamentem tradycyjnych indyjskich instrumentów muzycznych – harmonium i tabli). Uroczystość dopełniają przemowy, modlitwy i błogosławieństwa.
Tagi: Indie, sikhizm, Sikhowie, święta sikhów