Join the Tribe

W afrykańskim plemieniu Zulusów, kiedy któryś z jego członków zrobi coś bardzo złego i szkodliwego dla całej wspólnoty, wówczas mieszkańcy wioski zbierają się w centalnej części wsi i otaczają delikwenta szczelnym kordonem, a następnie przez dwa dni przypominają mu wszystkie dobre rzeczy, które w swoim życiu uczynił. Jaki w tym sens? Plemię to uważa, że każdy człowiek rodzi się ze swej natury dobry. Każdy z nas chce miłości, bezpieczeństwa i szczęścia. Ale czasami zdarza nam się zbłądzić. Nasze błędy to jednak wołanie o pomoc. Dlatego Zulusi gromadzą się przychodzą tym, co zbłądzili z pomocą. Pomagają im na nowo połączyć się ze swoją prawdziwą naturą, przypominając im, kim tak naprawdę są…

Inną taką wiralową historyjką z Afryki jest opoweść o pewnym antropologu, który położył koło drzewa wypełniony słodyczami koszyk i zaproponował dzieciom wyścig, w którym wygraną miały być właśnie te słodkości. Ku jego zaskoczeniu, dzieci zamiast ścigać się, kto pierwszy dobiegnie do drzewa i zdobędzie wszystkie słodycze, chwyciły się za ręce i razem pobiegły do celu. A potem razem usiadły na trawie i podzieliły się cukierkami. Zapytane, dlaczego tak zrobiły, odpowiedziały: Jak jedno z nas miałoby być szczęśliwe, podczas gdy inne byłyby smutne? Ubuntu.

Naszym odwiecznym pragnieniem jest właśnie bycie częścią takiej wspólnoty, wspólnoty wolnej od niezdrowej rywalizacji, gdzie nikt nikogo nie ocenia, wspólnoty nastawionej na dobro i na wzrost każdego z jej członków, wspólnoty opartej na idei ubuntu. Dlatego zapraszamy was do współtworzenia razem z nami takiego plemienia, które chwyci się za ręce i razem pobiegnie po cukierki, któe w chwili słabości, zamiast karcić i osądzać, przypomni nam, jak cudowni jesteśmy. Jeśli to pragnienie jest bliskie również tobie, dołącz do naszego plemienia dzikich, wyzwolonych ludzi i…

  • wpleć do swojej codzienności rytuały piękna z różnych stron świata, które uczynią z twojego życia nieustającą celebrację boskości w tobie;
  • zakosztuj mądrości innych narodów i opanuj sztukę szczęścia w trudnych czasach;
  • czerp z wiedzy szamanów, sufickich uzdrawiaczy, indiańskich zielarzy, hawajskich kahunów, kwantowych doktorów…;
  • odkryj nowe ścieżki i możliwości rozwoju duchowego;
  • naucz się metod bezpiecznej i efektywnej pracy z energią;
  • wykreuj dla siebie piękną rzeczywistość, spełniaj marzenia, przenieś swoją sprawczość na wyższe poziomy wtajemniczenia.

Storytellers

Marta El Marakchi

dr Marta El Marakchi | Religioznawca, dziennikarka, pisarka

Zawodowo – dr religioznawstwa i owładnięta pisaniem dziennikarka ogólnopolskich mediów (co czasami pozwala jej łączyć pasję pisania, fotografowania i podróżowania z pracą). Swoją przygodę z mediami zaczynała od „Super Expressu”, następnie jako redaktorka działu „Zdrowie i nauka” w „Fakcie”, a na serwisach internetowych Agory kończąc. Założycielka portalu kulturoznawczego MultiCultiClub.pl, autorka strony kosmetykinaturalne. organicvillage.pl oraz książki „Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata„.

Prywatnie – Matka Polka na emigracji, żona Marokańczyka, wielbicielka starych wiatraków i marabutów, zaklinaczka młodości, pasjonatka i propagatorka dzikich kosmetyków i naturalnej pielęgnacji – od strony naukowej, etnograficznej i turystycznej.

dr Ewa Sowa-Behtanedr Ewa Sowa-Behtane | Doktor nauk humanistycznych, pedagog – profilaktyk społeczny, socjolog – psychosocjolog rozwoju osobowego, nauczyciel

Autorka książek: „Rodziny wielokulturowe”, „Wartości członków subkultur młodzieżowych” i „Młodzież ponowoczesna”, redaktor naukowy książki „Relacje międzykulturowe” oraz autorka wielu artykułów naukowych.

Członek i prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielokulturowych, członek Zespołu Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej PAN, członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, członek Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Międzykulturowej, członek Global Association for Humanities and Social Science Research (GAHSSR).

Pasjonatka krajów Maghrebu.

 

Joanna Wojtarowiczmgr Joanna Wojtarowicz | Etnolog i spec. od edukacji międzykulturowej

Absolwentka antropologii kulturowej i zarządzania międzykulturowego, z bogatym doświadczeniem w pracy z migrantami / uchodźcami oraz w środowisku międzykulturowym.

Jest trenerem międzykulturowym w dziedzinie edukacji globalnej, zwłaszcza praw człowieka, komunikacji międzykulturowej i przeciwdziałania dyskryminacji. Prowadziła międzykulturowe warsztaty dla dzieci z wykorzystaniem metod interaktywnych i interdyscyplinarnych.

Od ponad 10 lat pracuje jako kierownik i koordynator międzykulturowych projektów, zarówno w organizacjach pozarządowych jak i w instytucjach publicznych (również międzynarodowych).

Współpracownicy:

mgr Natalia Rani Junik | Kulturoznawca, fotograf

Osoba bezgranicznie oddana sztuce. Absolwentka kulturoznawstwa. Fotografia i miłość do kultury arabskiej grają pierwsze skrzypce w jej życiu. To dzięki tym dziedzinom jest w stanie w jakikolwiek sposób egzystować. Poprzez „zatrzymywanie” ulotnych chwil na stopklatkach stara się wyrażać siebie. Motywy oniryczne to jedna z najważniejszych części tworzących jej pasję – to właśnie dzięki snom powstało wiele fotografii. Zajmuje się tworzeniem teatru w fotografii. Arabistyka to natomiast coś, dzięki czemu jej spojrzenie na rzeczywistość mieni się we wszelkich barwach. Prowadzi bloga fotograficznego – www.ranijunik.blogspot.co.uk

1 thought on “Join the Tribe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *