Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny (Fot. samdaq (AT) hotmail / Foter)

Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny (Fot. samdaq (AT) hotmail / Foter)

Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny

Wyrusz w podróż, która burzy stereotypy. Wsłuchaj się w głosy mieszkańców współczesnej Wieży Babel. Poznaj różnorodność – prawdziwe bogactwo Ziemi Świętej.

„Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny” to historie zarówno z tradycyjnej, konserwatywnej Jerozolimy, liberalnego Tel Awiwu, ale i palestyńskich wiosek z Zachodniego Brzegu.

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem. Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.

Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

Oriana przeżyła zamach terrorystyczny w Tel Awiwie. By nie stracić przytomności powtarzała imiona swoich dzieci. Abdar wykonuje niebezpieczne akrobacje wśród ruin budynków w Strefie Gazy. Parkur to jego wolność. Uwanisz z etiopskiej rodziny Falaszów, kultywujących żydowską tożsamość, emigrowała z dziećmi, nie znając ani słowa po hebrajsku. Elias fotografuje szpary w murze: szare fragmenty ściany a między nimi ruchliwa ulica, policyjny patrol, bawiący się uśmiechnięci chłopcy. – Gdy Izraelczycy zobaczą te zdjęcia, ujrzą samych siebie z naszej perspektywy – mówi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *