Święto Dziękczynienia. USA świętuje rzeź na Indianach

Dzień Dziękczynienia (Thanksgiving) to święto dość dziwaczne, bo zwykle jak jakiś naród zabiera drugiemu jego kraj, to bez podziękowania. A dzisiejsi mieszkańcy USA dziękują Indianom. Z tej okazji na stół wjeżdża pieczony indyk i placek z dyni, a w radio i telewizji śpiewają wesołe indyki…
Indykiem zajada się rodzina prezydencka, bezdomni w schroniskach, kosmonauci na orbicie i żołnierze przebywający na misji wojennej. Małą ciekawostkę stanowi jego nadzienie, które jest pieczone nie razem z indykiem, ale w oddzielnej brytfance. Obżarstwo trwa od czwartku do poniedziałku. A potem zakupowe szaleństwo! Black Friday, czyli Czarny Piątek (od tuszu wypełniającego dawniej księgi handlowe) rozpoczyna się w czwartek o godz. 22.00. Właśnie się zaczął!
Największa na świecie parada dziękczynna odbywa się w Nowym Jorku, w domu towarowym Macy’s. Główną atrakcją są 15-metrowe balony w kształcie postaci z i filmów animowanych, około 500 klaunów, przemarsz niezliczonych orkiestr i dziewcząt w miniówach, wymachujących pomponami. Imprezę ogląda na żywo 2,5 miliona gapiów, w telewizji – 65 milionów widzów. Co tak świętują?
Thanksgiving obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października – jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia w 1621 roku na cześć Indian Wampanoag. Pierwsi kolonizatorzy Nowej Anglii (nazywani przez poprawność Pielgrzymami), zaprosili Indian na dożynkową ucztę, która – jak uczą amerykańskie podręczniki – odbyła się w miłej i poprawnej politycznie atmosferze… mimo, że „czerwonoskórzy” jedli rękoma i bez użycia sztućców, mimo że przybyli ubrani jak dzikusy w skóry zwierząt. Podręczniki milczą jednak o tym, że potem wyrżnęli plemię Wampanoag, a głowę ich wodza Metacometa zatknęli nad bramą fortu Plymouth, gdzie sterczała ponad 20 lat. A zaledwie pół wieku później na Wschodnim Wybrzeżu działały już faktorie, które regularnie wysyłały indiańskich niewolników do Indii Zachodnich i Europy. Tych, którzy stawiali opór bezwzględnie mordowano. Po każdej krwawo przeprowadzonej „pacyfikacji” koloniści urządzali… Święto Dziękczynienia. W 1970, podczas gali z okazji 350. rocznicy tego święta, jeden z potomków Wampanoag, chciał przypomnieć jego pochodzenie. Niestety… zabroniono mu przemawiać. Od tego czasu, w każde Święto Dziękczynienia Indianie z rezerwatów obchodzą Narodowy Dzień Żałoby. Połączmy się z nimi w bólu…
Tagi: ameryka północna, indianie, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, święta ruchome, USA