Święto Galungan na Bali


Penjor (Fot. virginielenoir / Pixabay)

Galungan symbolizuje zwycięstwo Dobra (Dharmy) nad Złem (Adharma). Jest także okazją do oddania hołdu przodkom i w tym jest podobne do chrześcijańskiego Dnia Zadusznego. Jest to święto ruchome. Podczas Galungan duchy przodków schodzą na Ziemię, wracając do swoich dawnych domów. Ci, którzy żyją, muszą ich powitać modlitwami i ugościć ofiarami.

Symbolem święta Galungan jest penjor, czyli długa, bambusowa, postawiona pionowo tyczka z wiszącymi dekoracjami, symbolizująca boże błogosławieństwo. Wspólne tworzenie penjoru jest elementem scalającym rodzinę.

Harmonogram świętowania prezentuje się trochę dziwacznie:

  • Penyekeban (3 dni przed) – przygotowywanie na różne sposoby bananów, które zostaną później złożone w ofierze;
  • Penyajaan (2 dni przed) – przygotowywanie jaja, czyli smażonego ryżowego ciasta;
  • Penampahan (1 dzień przed) – zabijanie świń i żółwi, które zostaną spożyte w czasie uczty;
  • Galungan – rodzinne wizyty w świątyniach, w których składa się ofiary zarówno swoim przodkom, jak i swoim bogom (Dziś każdy mieszkaniec Bali będzie starał się wrócić do domu, w którym się urodził i wychował, by pokłonić się swoim przodkom);
  • Manis Galungan (1 dzień po) –  odwiedziny u rodziny, krewnych i przyjaciół (To dzień pojednania, wybaczania win, łagodzenia sporów. To także dzień na odpoczynek i wycieczki. Niektórzy wyjeżdżają w góry na piknik, inni jadą zwiedzać muzea. Sporo czasu spędza się przy stole. Wszyscy zajadają się mieloną wieprzowiną, upieczoną nad ogniskiem);
  • Kuningan (10 dni po) – składanie ofiary (Tego dnia bogowie ponownie schodzą na Ziemię, ale ich wizyta jest bardzo krótka. Schodzą z samego rana właściwie tylko po to, by pobłogosławić ludzi i cały świat. Nie ma jeszcze południa, gdy wracają do siebie, a wraz z nimi także duchy przodków.);  wszyscy oddają się rozmyślaniom o Bogu, oczyszczeniu dusz, modlitwie o szczęście dla swoich rodzin i ochronę przed tragediami.
  • Manis Kuningan (11 dni po) – huczne zabawy

Symbolicznym zakończeniem całego okresu świątecznego jest rozebranie penjora. Stojąca przez całe święto przy domu bambusowa tyczka zostaje pocięta i spalona.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *