ubuntu, sztuka szczęścia, afryka, przepis na szczęście

ubuntu, sztuka szczęścia, afryka, przepis na szczęście

Ubuntu – Jestem bo jesteś. Przepis na szczęście z RPA

Ubuntu to tradycyjna afrykańska ideologia i system etyczny, skupiający się na relacjach międzyludzkich i pomocy bliźniemu. Słowo „ubuntu” ma swoje korzenie w południowoafrykańskich językach bantu i może oznaczać zarówno współczucie, szacunek, poczucie więzi między ludźmi, czy życie w pokoju i harmonii z innymi.

W Republice Południowej Afryki do szczęścia potrzeba drugiego człowieka, albowiem pełnię człowieczeństwa można osiągnąć jedynie w relacji z drugim człowiekiem. Wiele afrykańskich krajów posiada swoją własną, unikatową koncepcję zbliżoną do Ubuntu np. w Kenii funkcjonuje w języku suahili zwrot „tuko pajoma” (jesteśmy razem), a w Tanzanii „ujamaa” (rodzinność).

Oto kwintesencja Ubuntu, które opiera się na szacunku dla innych i szacunku dla siebie samego („Jestem człowiekiem, bo rozpoznaję człowieczeństwo innych”). Co więcej, Ubuntu to nie tylko szacunek dla ludzi dookoła nas, ale także dla tych, który już umarli, i dla tych którzy się narodzą. Tym samym, Ubuntu podkreśla harmonię świata opierającą się na wspólnej egzystencji z innymi i zwraca uwagę na to, że człowiek przynależy do społeczności i pełni w niej istotną rolę. Ubuntu uczy odpowiedzialności za innych, uświadamiając jak wiele można zyskać dzięki życiu w harmonii z ludźmi, darząc każdego szacunkiem. Tylko coś, co jest dobre dla całej wspólnoty może być dobre dla jednostki. Pojedynczy człowiek nie jest w stanie osiągnąć szczęścia, jeśli cała jego wspólnota nie jest szczęśliwa. Szczęście, którego nie można dzielić z innymi, w gruncie rzeczy wcale nie jest szczęściem.

Przepis na afrykańskie szczęście ubuntu

Potrzebujesz:

  • drugiego człowieka,
  • człowieczeństwa wobec innych i siebie samego,
  • szacunku dla siebie samego i szacunku dla ludzi dookoła, także dla tych, który już umarli i tych którzy się narodzą,
  • wiary w uniwersalną więź łączącą całą ludzkość (Jestem, bo my jesteśmy. Jestem, bo ty jesteś. Jestem tym, kim jestem, dzięki temu, kim wszyscy jesteśmy. Staję się człowiekiem dzięki innym ludziom).

Włóż składniki kolejno do kotła, zamieszaj chochlą i doprowadź do wrzenia. Zbierz łyżką szumowiny, które zebrały się na powierzchni i ciesz się życiem z przyjaciółmi każdego dnia.

W Afryce termin ten odegrał szczególną rolę w czasach apartheidu. Jego wielkim piewcą był Nelson Mandela, który wielokrotnie podkreślał, że siła afrykańskiej ludności leży we wspólnocie.

Również biskup Desmond Tutu z RPA jest w szczególny sposób związany z Ubuntu. Według niego filozofia Ubuntu wyraża esencję człowieczeństwa, jest ponadczasowa, ponadreligijna, ponad-etniczna i ponadkulturowa. Łączy wszystkich ludzi w tym, co nam wspólnie – w człowieczeństwie.

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.

wielka księga kosmetyków naturalnych, rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *