Ubuntu – Jestem bo jesteś. Przepis na szczęście z RPA


ubuntu, sztuka szczęścia, afryka, przepis na szczęście

W Republice Południowej Afryki do szczęścia potrzeba drugiego człowieka, albowiem pełnię człowieczeństwa można osiągnąć jedynie w relacji z drugim człowiekiem… Ubuntu to tradycyjna afrykańska ideologia i system etyczny, skupiający się na relacjach międzyludzkich i pomocy bliźniemu. Słowo „ubuntu” ma swoje korzenie w południowoafrykańskich językach bantu i może oznaczać zarówno współczucie, szacunek, poczucie więzi między ludźmi, czy życie w pokoju i harmonii z innymi.

Z Ubuntu związana jest pewna historia, która krąży od długiego czasu w internecie. Można śmiało powiedzieć, że stała się ona już wiralem, więc może już ją znacie. Z historii tej możemy się dowiedzieć, że w afrykańskim plemieniu Zulusów, kiedy któryś z jego członków zrobi coś bardzo złego i szkodliwego dla całej wspólnoty, wówczas mieszkańcy wioski zbierają się w centalnej części wsi i otaczają delikwenta szczelnym kordonem, a następnie przez dwa dni przypominają mu wszystkie dobre rzeczy, które w swoim życiu uczynił. Jaki w tym sens? Plemię to uważa, że każdy człowiek rodzi się ze swej natury dobry. Każdy z nas chce miłości, bezpieczeństwa i szczęścia. Ale czasami zdarza nam się zbłądzić. Nasze błędy to jednak wołanie o pomoc. Dlatego Zulusi gromadzą się przychodzą tym, co zbłądzili z pomocą. Pomagają im na nowo połączyć się ze swoją prawdziwą naturą, przypominając im, kim tak naprawdę są… Nie wiem czy Zulusi faktycznie mają takie zwyczaje, ale przytoczona historia to wspaniała kwintesencja tego, czym właśnie jest Ubuntu.

Skąd wzięło się Ubuntu?

Idea Ubuntu po raz pierwszy została udokumentowana w 1846 roku. Wtedy wyrażała ona potrzebę odbudowy poczucia własnej godności Afrykańczyków, po pełnym okrucieństw okresie kolonizacji. Wśród mieszkańców Południowej Afryki przerodziła się ona w termin oznaczający przynależność i tożsamość kulturową, stojącą w opozycji do tej kolonialnej, narzuconej siłą. W Afryce pojęcie to odegrało szczególną rolę w czasach apartheidu. Jego wielkim piewcą był Nelson Mandela, który wielokrotnie podkreślał, że siła afrykańskiej ludności leży we wspólnocie.

Również biskup Desmond Tutu z RPA jest w szczególny sposób związany z Ubuntu. Według niego filozofia Ubuntu wyraża esencję człowieczeństwa, jest ponadczasowa, ponadreligijna, ponad-etniczna i ponadkulturowa. Łączy wszystkich ludzi w tym, co nam wspólnie – w człowieczeństwie.

Wiele afrykańskich krajów posiada swoją własną, unikatową koncepcję zbliżoną do Ubuntu np. w Kenii funkcjonuje w języku suahili zwrot „tuko pajoma” (jesteśmy razem), a w Tanzanii „ujamaa” (rodzinność).

Jak mógłbyś być szczęśliwy, jeśli ludzie wokół ciebie nie są?

Inną taką wiralową historyjką z Afryki jest opoweść o pewnym antropologu, który położył koło drzewa wypełniony słodyczami koszyk i zaproponował dzieciom wyścig, w którym wygraną miały być właśnie te słodkości. Ku jego zaskoczeniu, dzieci zamiast ścigać się, kto pierwszy dobiegnie do drzewa i zdobędzie wszystkie słodycze, chwyciły się za ręce i razem pobiegły do celu. A potem razem usiadły na trawie i podzieliły się cukierkami. Zapytane, dlaczego tak zrobiły, odpowiedziały: Jak jedno z nas miałoby być szczęśliwe, podczas gdy inne byłyby smutne? Ubuntu.

Ubuntu podkreśla harmonię świata opierającą się na wspólnej egzystencji z innymi i zwraca uwagę na to, że człowiek przynależy do społeczności i pełni w niej istotną rolę. Ubuntu uczy odpowiedzialności za innych, uświadamiając jak wiele można zyskać dzięki życiu w harmonii z ludźmi, darząc każdego szacunkiem. Tylko coś, co jest dobre dla całej wspólnoty może być dobre dla jednostki. Pojedynczy człowiek nie jest w stanie osiągnąć szczęścia, jeśli cała jego wspólnota nie jest szczęśliwa. Szczęście, którego nie można dzielić z innymi, w gruncie rzeczy wcale nie jest szczęściem. Oto kwintesencja Ubuntu, które opiera się na szacunku dla innych i szacunku dla siebie samego

Co więcej, Ubuntu to nie tylko szacunek dla ludzi dookoła nas, ale także dla tych, których nie znamy, jak również dla tych, którzy już umarli i dla tych, którzy dopiero się narodzą.

To dzięki innym jesteś tym, kim jesteś

Sawabona Shikoba w języku Zulusów oznacza Widzę cię, które należy jednak rozumieć nieco szerzej, jako Szanuję cię, cenię cię, jesteś dla mnie ważny. Odpowiadamy Shikoba (Jestem tutaj) czyli Dlatego istnieję dla ciebie. Kiedy na mnie patrzysz powołujesz mnie do istnienia. Skoro mnie widzisz, jestem. Twój ból jest moim bólem, twój dobrobyt jest moim dobrobytem, twoje ocalenie jest moim ocaleniem. Staję się człowiekiem dzięki innym ludziom. Jestem tym, kim jestem, dzięki temu, kim wszyscy jesteśmy. Jestem, bo ty jesteś. Jestem, bo my jesteśmy. Ta wiara w uniwersalną więź łączącą całą ludzkość jest kwintwsencją Ubuntu. Jesteśmy połączeni. Jesteśmy jednym.

Każdy jest twoją rodziną

Powinniśmy troszczyć się nie tylko o ludzi wokół nas. Należy rozciągnąć tę troskę na ludzi spoza naszej społeczności, a nawet na tych, których w ogóle nie znamy. Ubuntu jest obietnicą otwartego społeczeństwa i zrównoważonej przyszłości dla wszystkich.

Kiedy wędrowiec podróżujący przez kraj zatrzyma się w jakiejś wiosce, nie będzie musiał prosić o jedzenie i picie. Gdy tylko się tam pojawi, ludzie sami mu je zaoferują i go ugoszczą. To właśnie jedna z odsłon Ubuntu – powiedział Nelson Mandela.

Nie czytaj o Ubuntu. Praktykuj Ubuntu!

W Afryce Południowej, dzisiejszej ojczyźnie idei Ubuntu, trudno się dziś dopatrzeć jej przejawów. Tam, gdzie nierówność i korupcja są chlebem powszednim, tam nie ma miejsca na Ubuntu. Ubuntu stało się rodzajem wyzwania dla współczesnych czasów, w których człowiek goni za różnymi dobrami materialnymi. Albowiem pożądanie i gromadzenie różnych dóbr stoi w sprzeczności z Ubuntu. Pieniądze i dobra materialne – wbrew temu, co mówią nam media – nie dają nam szczęścia, przeciwnie – oddalają nas od niego. Pogoń nigdy się nie kończy bo za jakiś czas wychodzi kolejny model iPhona, stare ubrania wychodzą z mody i muszą ustąpić miejsca nowym, ciągle musisz kupować nowe rzeczy aby przez chwilę poczuć szczęście…

Przed nami stoi zadanie stworzenia przyszłości, w której człowieczeństwo, miłość i współczucie znowu będą miały znaczenie. Ale do tego potrzeba zdecydowanego działania…

Jak praktykować Ubuntu w codziennym życiu?

 • Wybaczaj, nawet jeśli to trudne i bolesne. Wybaczanie to niezawodna droga, która zawsze prowadzi do progresu.
  Nie ma przyszłości bez przebaczenia – powiedział bp Desmond Tutu.
 • Doceniaj swoją podróż przez to życie. To twoja droga i zamiast zazdrościć innym ich drogi, żyj pełnią swojego własnego życia.
  Osoba wyznająca filozofię Ubuntu jest otwarta na innych, świadoma innych, nie przeraża jej to, że inne osoby są od niej samej lepsze bądź bardziej utalentowane, ponieważ czuje ten rodzaj pewności siebie, który wynika z głębokiego przekonania o przynależności do większej całości – powiedział bp Desmond Tutu.
 • Kochaj ludzi, którzy sprawiają, że ty jesteś właśnie tobą. Najwyższy już czas zapomnieć o „Myślę więc jestem” Kartezjusza i czas przyjąć myślenie „Jestem bo jesteś”.
 • Pamiętaj, że rodzina to nie tylko ci, z którymi łaczą nas więzy krwi. Rozciągnij swoją miłość na całą ludzkość.
 • Troszcz się nawet o tych, których nie znasz. Nawet jeśli patrzenie na cierpienie innych ludzi łamie ci serce.

Przepis na afrykańskie szczęście ubuntu

Potrzebujesz:

 • drugiego człowieka,
 • miłości do innych i siebie samego,
 • szacunku dla siebie samego i szacunku dla ludzi dookoła, także dla tych, który już umarli i tych którzy się narodzą,
 • wiary w uniwersalną więź łączącą całą ludzkość.

Włóż składniki kolejno do kotła, zamieszaj chochlą i doprowadź do wrzenia. Zbierz łyżką szumowiny, które zebrały się na powierzchni i ciesz się życiem z przyjaciółmi każdego dnia.

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.

wielka księga kosmetyków naturalnych, rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata
Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *