Urodziny Proroka Muhammada

Niektórzy muzułmanie świętują około 20 listopada Maulid an-Nabi (Mawlid, Miełlud), czyli urodziny Proroka Muhammada, twórcy islamu i najważniejszej postaci w w tej religii. Trzy lata temu to święto było jeszcze bardziej wyjątkowe, gdyż pierwszy raz od ponad 600 lat islamskie urodziny Proroka Muhammada zbiegły się w czasie z chrześcijańskimi urodzinami Proroka Jezusa.
Święto Urodzin Proroka obchodzi się w świecie islamu w różnych terminach trzeciego miesiąca roku księżycowego (rabi al-awwal). Sunnici świętują 12 rabi al-awwal, zarówno narodziny jak i wspomnienie śmierci Proroka. Szyici odprawiają swoje uroczystości 17 rabi al-awwal. We wczesnym islamie święta tego nie obchodzono. Jego początki sięgają przełomu X i XI w. w Egipcie.
Prorok Muhammad urodził się około 570 r. w Mekce w Arabii Saudyjskiej. – Noc była rozjarzona światłem – tak opisywał przyjście na świat Muhammada czternastowieczny mistyk turecki Janus Emre. Narodzinom Proroka towarzyszyły również liczne cuda – rozbrzmiewały głosy z niebios, ziemię rozjaśniło niezwykłe światło, sławiący Boga aniołowie rozpostarli swe skrzydła, zadrżały trony panujących…
Około 40 roku życia Muhammad przeżył objawienie, po którym założył pierwszą wspólnotę muzułmańską. Dla muzułmanów Muhammad jest drugą po Allahu najważniejszą postacią w islamie, a wzmianka o nim pojawia się w szahadzie (muzułmańskim wyznaniu wiary): Nie ma Boga nad Allaha, a Muhammad jest jego prorokiem.
W dniu urodzin Muhammada w krajach islamskich organizowane są festiwale, parady czy też czytania Koranu i poezji. W Turcji święto to nazywa się Mevlid Kandili (Święto Światła z okazji urodzin), a meczety oświetlają niezliczone świece i lampy. Odprawia się modlitwy dziękczynne za Proroka i opowiada budujące historie z Jego życia. W Pakistanie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest to dzień wolny od pracy. Wspominanie Proroka trwa w Pakistanie cały miesiąc, nie tylko ten jeden dzień. Święto urodzin Muhammada ma wyjątkowe znaczenie dla sufich – mistyków muzułmańskich.
Jednakże salafici i niektórzy sunnici sprzeciwiają się świętowaniu urodzin Proroka Muhammada. Uważają, że jest to niezgodne z zaleceniami Koranu, gdyż w Świętej Księdze nie ma nic, na podstawie czego moglibyśmy stwierdzić, że powinniśmy obchodzić Mawlid. Sam Prorok tego nie robił ani też nie zalecił nikomu innemu. Przeciwnie, powiedział swoim towarzyszom: Nie przesadzajcie w wychwalaniu mnie, tak jak chrześcijanie przesadzili w wychwalaniu syna Marii. Ja jestem jedynie sługą.
Tagi: islam, Prorok Mahomet, święta muzułmańskie