14 MARCA. Biały Dzień w Japonii. Walentynki dla kobiet


White Day w Japonii (Fot. Thomas Hawk / Foter)

W Japonii walentynki obchodzi się dwa razy w roku. 14 lutego świętują panowie, a 14 marca – panie. Walentynki dla panów to po prostu walentynki. Natomiast walentynki dla pań nazywa się „białym dniem” (White Day, howaito-dē).

Według japońskiego obyczaju w Walentynki to kobiety dają prezenty mężczyznom, zwyczajowo coś czekoladowego, zaś w Biały Dzień mężczyźni mają okazję odwdzięczyć się, dając prezenty płci żeńskiej.

Święto zostało ustanowione w Japonii w 1978 roku przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego jako „odpowiedź” na jednostronne obchody Walentynek, w których tylko kobiety wręczały upominki. Jako datę wybrano dzień, w którym firma Ishimuramanseido rok wcześniej zachęcała mężczyzn do kupowania swoim ukochanym słodkich pianek. Początkowo za najlepszy podarunek uważane były pianki, od których pochodzi pierwotna nazwa – Dzień Pianek (ang. Marshmallow Day), później zmieniono ją na bieżącą. Nazwa święta nawiązuje do białej czekolady, która jest klasycznym prezentem tego dnia. Obecnie zakres wręczanych upominków nie ogranicza się już wyłącznie do słodyczy i obejmuje również prezenty takie jak kwiaty, biżuteria, bielizna itd. (najlepiej białe). Panowie powinni pamiętać, że dobrze by było, gdyby ich prezent był 2-3 razy droższy od tego, który otrzymali na walentynki.

Biały dzień obchodzony jest również w innych krajach Azji, np. w Korei Południowej, Chinach i na Tajwanie. Święto to zaczyna również zdobywać dużą popularność w Hongkongu, gdzie wpływy japońskie są bardzo silne.

(yoko)

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *