15 SIERPNIA. Święto Wniebowzięcia Matki Bożej


wniebowzięcie matki bożej

Pismo Święte nie wspomina o śmierci Matki Jezusa. Wiemy jednak, że nie odeszła ona jak inni ludzie, lecz została zabrana do nieba. Na pamiątkę tego wydarzenia chrześcijanie obchodzą Święto Wniebowzięcia Matki Bożej.

15 sierpnia jest ważną datą dla większości Polaków. W tym dniu przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej. – Wywodzi się ono z wiary, że Maryja nie umarła jak każdy człowiek lecz została z ciałem i duszą zabrana do Nieba – wyjaśnia ks. dr Wiesław Niewęgłowski, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych.

W Nowym Testamencie nie odnajdujemy żadnych wiadomości o śmierci Marii Panny. Mimo to, Kościoły Wschodu już od V wieku obchodziły Święto Zaśnięcia Matki Boskiej.

Od VII wieku święto to przyjął również kościół katolicki i nazwała je Świętem Wniebowzięcia. Zostało ono ogłoszone w 1950 roku przez papieża Piusa XII w.

“…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Konstytucja apostolska “Munificentissimus Deus” w: Breviarium fidei VI, 105)

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni

– W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście. Wierni uczestniczą w tym dniu we Mszy Świętej. Największe obchody mają jednak miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywa się tam co roku inscenizacja Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia – mówi ks. Niewęgłowski.

W innych częściach Polski często wiąże się ono z dożynkami. Tego dnia, wedle ludowego powiedzenia, „każdy kwiatek woła, weź mnie do kościoła”. W Europie czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi i przyrody. Wtedy ludzie przynoszą do kościołów płody ziemi, zioła, warzywa i kwiaty. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów błogosławi się bukiety kwiatów. Niegdyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera mocy leczniczych. Podczas powrotu z Kościoła porzucano go na polu, wśród upraw. Miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu, gdzie okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała.

– Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jedna z najpiękniejszych katolickich tradycji – mówi ks. dr Wiesław Niewęgłowski. – Prawosławni obchodzą je jako Święto Zaśnięcia Marii. Wierni przynoszą wówczas do kościoła różne plony, warzywa, owoce i kłosy zboża. Składają najpiękniejsze kwiaty ziemi przed Tą, która sama jest najpiękniejszym Kwiatem.

Tagi:

One Reply to “15 SIERPNIA. Święto Wniebowzięcia Matki Bożej”

  1. Dzień dobry, „Wiemy jednak, że nie odeszła ona jak inni ludzie, lecz została zabrana do nieba” a niby skąd? z której księgi biblijnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *