17 MARCA. Dzień św. Patryka

Dzień Świętego Patryka to znane na całym świecie irlandzkie święto narodowe i religijne. W ten dzień, zgodnie z tradycją, nosi się ubrania w kolorze zielonym. Jest to kolor narodowy Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy.
17 marca to dzień śmierci św. Patryka, w którym co roku wspomina się jego życie i dokonania. Choć święty Patryk nie był Irlandczykiem (prawdopodobnie urodził się w Walii), jest patronem Irlandii, której przyniósł chrześcijaństwo. To on miał wypędzić z wyspy węże.

Pierwsze kontakty Patryka z Irlandią były jednak raczej niefortunne. Kiedy miał 16 lat został porwany przez piratów i wywieziony do Irlandii, gdzie przez wiele lat pasł owce. Ale dzięki boskiemu wstawiennictwu udało mu się uciec, wrócił do domu i kształcił się, aby zostać biskupem misyjnym. Legenda głosi, że pewnej nocy miał sen, w którym przybyli do niego posłańcy z Irlandii z listem zawierającym prośbę, aby wrócił do Irlandii i przyniósł jej chrześcijaństwo.
Shamrock – czyli trójlistna koniczynka
Ze św. Patrykiem związana jest też trójlistna koniczyna (ang. shamrock), czyli nieoficjalny symbol Irlandii. Podobno św. Patryk przechadzając się w okolicy skały Cashel próbował wytłumaczyć Irlandczykom, o co chodzi w dogmacie Trójcy Świętej. Spojrzał pod nogi, zobaczył koniczynę i na jej przykładzie wytłumaczył, że tak jak jedna roślina ma trzy liście, tak jest jeden Bóg w trzech osobach.
Jak świętują Irlandczycy?
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Żywiołowe obchody Saint Patrick’s Day tradycyjnie zaczynają się mszą za Irlandię, a potem jest już jedna wielka zabawa, przede wszystkim muzyka, koncerty, tańce. Jeżeli dzień św. Patryka wypada w czasie Wielkiego Postu – a zdarza się tak bardzo często – to kościół irlandzki daje dyspensę, także można się bawić i pić alkohol. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Co piją w tym dniu Irlandczycy?
Tradycyjnie Irlandczycy piją w tym dniu swojego ciemnego stouta, ale pije się też tzw. dzban Świętego Patryka, czyli whisky z naczynia ze specyficznym, podłużnym dzióbkiem. Trzeba ją zresztą wypić na raz. To znowu odniesienie do legendy – św. Patryk miał kiedyś natrafić w pubie na nieuczciwą barmankę, która nie dolewała pełnej miary. Św. Patryk miał ją postraszyć ogniami piekielnymi. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklanice do pełna i na pamiątkę tego wydarzenia pije się dzban św. Patryka.
Zielone piwo dla turystów
W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj podawania tego dnia zielonego piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii. Zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W samej Irlandii zwyczaj ten pojawił się niedawno, raczej ze względu na turystów, którzy spodziewają się kufla zielonego piwa, niż ze względu na samych Irlandczyków.

Farbowanie rzek na zielono
Dzień św. Patryka jest obchodzony w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Popularne staje się farbowanie rzek i oświetlanie znanych budynków tak, aby na jeden dzień stały się zielone. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju, Ratusz w Poznaniu, Stadion Miejski w Poznaniu.
