17 MARCA. Dzień św. Patryka


Dzień św. Patryka (Fot. Defence Images / Foter)

Dzień Świętego Patryka to znane na całym świecie irlandzkie święto narodowe i religijne. W ten dzień, zgodnie z tradycją, nosi się ubrania w kolorze zielonym. Jest to kolor narodowy Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy.

17 marca to dzień śmierci św. Patryka, w którym co roku wspomina się jego życie i dokonania. Choć święty Patryk nie był Irlandczykiem (prawdopodobnie urodził się w Walii), jest patronem Irlandii, której przyniósł chrześcijaństwo. To on miał wypędzić z wyspy węże.

Dzień św. Patryka (Fot. Eli Christman)
Dzień św. Patryka (Fot. Eli Christman)

Pierwsze kontakty Patryka z Irlandią były jednak raczej niefortunne. Kiedy miał 16 lat został porwany przez piratów i wywieziony do Irlandii, gdzie przez wiele lat pasł owce. Ale dzięki boskiemu wstawiennictwu udało mu się uciec, wrócił do domu i kształcił się, aby zostać biskupem misyjnym. Legenda głosi, że pewnej nocy miał sen, w którym przybyli do niego posłańcy z Irlandii z listem zawierającym prośbę, aby wrócił do Irlandii i przyniósł jej chrześcijaństwo.

Shamrock – czyli trójlistna koniczynka

Ze św. Patrykiem związana jest też trójlistna koniczyna (ang. shamrock), czyli nieoficjalny symbol Irlandii. Podobno św. Patryk przechadzając się w okolicy skały Cashel próbował wytłumaczyć Irlandczykom, o co chodzi w dogmacie Trójcy Świętej. Spojrzał pod nogi, zobaczył koniczynę i na jej przykładzie wytłumaczył, że tak jak jedna roślina ma trzy liście, tak jest jeden Bóg w trzech osobach.

Jak świętują Irlandczycy?

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Żywiołowe obchody Saint Patrick’s Day tradycyjnie zaczynają się mszą za Irlandię, a potem jest już jedna wielka zabawa, przede wszystkim muzyka, koncerty, tańce. Jeżeli dzień św. Patryka wypada w czasie Wielkiego Postu – a zdarza się tak bardzo często – to kościół irlandzki daje dyspensę, także można się bawić i pić alkohol. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Parada z okazji Dnia św. Patryka (Fot. William Murphy)
Parada z okazji Dnia św. Patryka (Fot. William Murphy)

Co piją w tym dniu Irlandczycy?

Tradycyjnie Irlandczycy piją w tym dniu swojego ciemnego stouta, ale pije się też tzw. dzban Świętego Patryka, czyli whisky z naczynia ze specyficznym, podłużnym dzióbkiem. Trzeba ją zresztą wypić na raz. To znowu odniesienie do legendy – św. Patryk miał kiedyś natrafić w pubie na nieuczciwą barmankę, która nie dolewała pełnej miary. Św. Patryk miał ją postraszyć ogniami piekielnymi. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklanice do pełna i na pamiątkę tego wydarzenia pije się dzban św. Patryka.

Zielone piwo dla turystów

W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj podawania tego dnia zielonego piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii. Zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W samej Irlandii zwyczaj ten pojawił się niedawno, raczej ze względu na turystów, którzy spodziewają się kufla zielonego piwa, niż ze względu na samych Irlandczyków.

Zielone stroje i zielone piwo - symbole Dnia św. Patryka (Fot. MarkScottAustinTX, H.KoPP)
Zielone stroje i zielone piwo – symbole Dnia św. Patryka (Fot. MarkScottAustinTX, H.KoPP)

Farbowanie rzek na zielono

Dzień św. Patryka jest obchodzony w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Popularne staje się farbowanie rzek i oświetlanie znanych budynków tak, aby na jeden dzień stały się zielone. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju, Ratusz w Poznaniu, Stadion Miejski w Poznaniu.

Rzeka pofarbowana na zielono z okazji Dnia św. Patryka (Fot. Photomatt28 / Foter)
Rzeka pofarbowana na zielono z okazji Dnia św. Patryka (Fot. Photomatt28 / Foter)
Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *