20 PAŹDZIERNIKA. Bahaiści świętują urodziny Bába


Bahaizm, święta (Fot. David Shankbone / Flickr)

Bab to (współ)założyciel najmłodszej religii na świecie – bahaizmu. 23 maja 1844 roku kupiec perski Sijid `Alí-Muhammad z Szirazu w Iranie (ówczesnej Persji) ogłosił, że jego imię i tytuł to „Bab” (z arab. „Brama”). Dlatego jego wyznawcy znani są jako babici, a 23 maja świętują rocznicę Objawienia Baba.

Bahaici uważają go za prekursora wiary bahai, ponieważ pisma Baba wprowadziły koncept „Tego, którego objawi Bóg” – mesjanistycznej postaci, której przybycie, w ujęciu bahaitów, zostało zapowiedziane w pismach wszystkich wielkich światowych religii (Bahá’u’lláh, założyciel wiary baha’i, stwierdził w 1863 roku że jest nim on sam).

Podobnie jak Jan Chrzciciel, Bab uważał się za zwiastuna wielkiego Proroka i zginął za niego śmiercią męczeńską. W miarę jak rozpowszechniały się nauki Baba, które duchowni muzułmańscy postrzegali jako zagrożenie, babici stali się obiektem intensywnych prześladowań i tortur. W wielu miejscach konflikty eskalowały do militarnych oblężeń przez armię szacha. Sam Bab został uwięziony a potem rozstrzelany przez pluton egzekucyjny w południe 9 czerwca w 1850 roku na dziedzińcu koszar w Tabrizie (północna Persja). Co roku 9 czerwca w południe wyznawcy bahaizmu wspominają męczeństwo Baby, odprawiają modlitwy i czytają fragmenty pism bahaistycznych.

Szczątki Baba zostały sprowadzone potajemnie z Iranu do Ziemi Świętej i w końcu złożone w grobowcu wzniesionym w miejscu wyraźnie wskazanym przez Bahá’u’lláha. Grobowiec Baba, znajdujący się w mieście Hajfa (Izrael) stanowi ważne miejsce pielgrzymek dla bahaitów (na zdjęciu powyżej).

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *