4 niedziela Wielkiego Postu. Dzień Matki w Wielkiej Brytanii


Ciasto simnel na Mother's Day (Fot. James Petts / Flickr)

Dzień Matki w Wielkiej Brytanii nie ma stałej daty. Jest to święto, którego data jest określana na podstawie wytycznych związanych z Wielkanocą. Jest to zawsze środkowa niedziela Postu. Angielskie mamy mają to szczęście, że ich święto zawsze wypada w niedzielę, co pozwala na zaplanowanie czasu z rodziną 🙂

W XIII wieku Król Henryk III ustanowił czwartą niedzielę Wielkiego Postu, jako Mothering Sunday – Dzień Opieki Macierzyńskiej. Dawniej dorosłe dzieci udawały się w tym dniu do kościoła, by podziękować Bogu za trud wychowania. A po modlitwie cała rodzina spotykała się na wspólnym obiedzie, gdzie dzieci wręczały swoim ukochanym matkom prezenty i kwiaty. Święto było tak ważne, że nawet służba i parobkowie dostawali dodatkowe dni wolne od pracy, aby mogli odwiedzić swoich najbliższych. Na tę okazję rodzicielki piekły ciasto simnel – biszkopt lub keks z owocami, przekładany kremem i pokryty marcepanem, przystrojony jedenastoma kulkami z marcepanu. Jedenaście kulek to symbol nadchodzącej Wielkiej Nocy i Apostołów (z pominięciem Judasza).

Właściwie wszystkie święta w UK mają charakter czysto komercyjny i są wykorzystywane przez handlowców w celach biznesowych. Chyba nie zdradzę jakiegoś wielkiego sekretu, jeśli napiszę, że Anglicy nie umieją świętować… gdyż w ich świętowaniu nie ma nic z sacrum. Świętowanie po angielsku oznacza dobą zabawę. I tyle. Dziś dorosłe dzieci zapraszają swoje mamy na uroczysty obiad do restauracji. Kolejny pretekst do wyjścia na miasto… Brytyjczycy nie lubią celebrować w domu i przyrządzać domowych obiadów. Wolą zjeść byle jak, byle poza domem. Chociaż może właśnie na tym polega prawdziwe świętowanie, że nie trzeba siedzieć w garach?

Młodsze dzieci tradycyjnie wstają w ten dzień o świcie, aby przygotować mamie śniadanie do łóżka i wyręczyć ją w codziennych obowiązkach, aby ta mogła sobie trochę dłużej pospać. Oczywiście w taki dzień nie może zabraknąć prezentów, kwiatów i kartek. Toteż, mimo iż święto wypada w niedzielę, wszystkie sklepy są otwarte. Biznes jest biznes…

W tym roku Dzień Matki wypada 11 marca. Polskie mamy mieszkające w UK mogą świętować więc dwa razy w roku. Wszystkiego dobrego mamuśki!

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *