5 roślin, które Indianie stosowali zamiast mydła


indiańskie kosmetyki, mydło naturalne, rytuały piękna, sekrety urody

W czasach, kiedy mydło i szampon nie zostały jeszcze wynalezione, dbanie o higienę nie było wcale takie łatwe. Dlatego rdzenni Amerykanie przystosowali się do swojego środowiska i wykorzystywali do mycia kosmetyki, jakich dostarczała im natura. Używali roślin „mydlanych” do prania ubrań oraz do mycia włosów i ciała. Możecie je hodować i stosować również dziś.

Wiele z rodzimych roślin amerykańskich zawiera saponiny – steroidy, które rozpuszczają się w wodzie i tworzą pianę. Saponiny są częścią układu odpornościowego roślin – mają zapobiegać atakowi owadów i służyć jako naturalny środek przeciwdrobnoustrojowy, chroniąc ich życiodajne nasiona.

W przeszłości Indianie przechowywali tłuszcz do gotowania i tłuszcz zwierzęcy przez cały rok, aż do dnia corocznej, wiosennej produkcji mydła. Do wytwarzania mydła przydzielano kobiety, które w tym celu wykorzystywały olej i ług, albo rodzime rośliny „mydlane”, takie jak:

Amole (Chlorogalum pomeridianum, czy California soaproot) jest to dość pospolita roślina, należąca do rodziny lilii. Można ją łatwo rozpoznać po jej długich, liniowych liściach, które wyrastają z podstawy rośliny. Jej kwiaty rozwijają się na długiej łodydze. Do produkcji mydła wykorzystywana jest duża, brązowa cebula, wielkości piłki tenisowej. Cebulę rośliny należy najpierw obrać z brązowych włókien i dotrzeć do białego wnętrza. Następnie należy dodać wodę i potrzeć roślinę w dłoniach. W ten sposób powstanie obfita piana, którą można wykorzystać do celów sanitarnych, takich jak kąpiel, mycie włosów i czyszczenie odzieży.

Saponaria officinalis (znana również jako common soapwort,bouncing-bet, crow soap, wild sweet William czy soapweed) rzadziej był stosowany przez rdzennych Amerykanów, a głównie przez białych osadników. Zarówno liście tej rośliny, jak i korzenie to świetny jako substytut mydła, ale liście są znacznie łatwiejsze w użyciu i można je wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest pocieranie świeżych liści w wilgotnych dłoniach. Można je również zagotować, aby wytworzyć pianę, która może rozpuszczać tłuszcze. Aby przygotować mydło w płynie, garść świeżych liści posiekaj i zanurz w kuflu wody na pół godziny. Odcedź i gotowe.

Buffalo gourd, zwana czasem melonem kojowym, występuje w środkowych i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i północnym Meksyku. Mały melon był używany przez rdzennych Amerykanów jako grzechotki, a liście rośliny jako mydło do prania ubrań. Pocierając je w dłoniach i mieszając z wodą, wytworzysz zieloną pianę. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ liście są pokryte małymi, sztywnymi kolcami, które mogą podrażniać skórę.

Mountain lilac, znany również jako soap bush, liczy ponad 50 gatunków krzewów. Większość z nich można znaleźć tylko w Ameryce Północnej i są dość powszechne na południowym zachodzie. Jego kwiaty mogą być w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym. Jednak nie wszystkie gatunki mogą być używane jako rośliny „mydlane”, ponieważ mają różne właściwości botaniczne. Aby sprawdzić, czy gatunek, który posiadasz, może być użyty jako mydło, rozetrzyj garść kwiatów z wodą w dłoniach. Jeśli powstanie piana o łagodnym aromacie, to masz ten właściwy.

Yucca jest jedną z najpopularniejszych, rodzimych roślin „mydlanych” w Ameryce. Można ją znaleźć na równinach i w zachodnich stanach. Jest łatwa do zidentyfikowania ze względu na bezkształtne skupisko długich, sztywnych liści o ostrym punkcie końcowym. Używanie liści do mydła jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż korzenia. Ostrożnie pokrój liście i rozłóż je na włókna, aż uzyskasz bardzo cienkie pasma. Następnie dodaj wodę i wcieraj w dłonie, aż do uzyskania piany.

Zobacz także: Indiańskie inspiracje kosmetyczne

Bye, witches!

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.

Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata, Marta Marakchi, książka

wielka księga kosmetyków naturalnych, rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata
Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *