7 STYCZNIA. Etiopskie Boże Narodzenie

Melkam Gena, czyli Wesołych Świąt! 7 stycznia (zgodnie z kalendarzem juliańskim; 29 grudnia kalendarza etiopskiego) Etiopczycy świętują Boże Narodzenie zwane tutaj Gena (Genna) lub Lidet, które wygląda trochę inaczej niż u nas.
Boże Narodzenie rozpoczyna się już wieczorem 6 stycznia (w Etiopii godziny są inaczej rachowane, gdyż dzień rozumiany jako doba kończy się wraz z zachodem słońca). Przez całą noc procesje wiernych wędrują od kościoła do kościoła, śpiewają, grają na instrumentach i tańczą.
Do etiopskich bożonarodzeniowych tradycji należy również genna – coś w rodzaju hokeja na trawie. Według legendy, w noc narodzin Jezusa właśnie w ten sposób mieli spędzać czas betlejemscy pasterze.
Chrześcijaństwo w Etiopii ma długą historię. Na północy kraju stoją setki klasztorów i monastyrów, jednych z najstarszych na Ziemi, bowiem Etiopia przyjęła chrześcijaństwo w IV w.n.e. jako drugi kraj na świecie po Armenii. To trzecie w kolejności państwo na świecie, w którym religia ta zyskała status państwowy. Już około 330 r. król Ezana przyjął chrzest i wybudował pierwszą świątynię w stołecznym Aksum. Kościół etiopski aż do połowy XX w. podlegał biskupowi Aleksandrii. Od 1959 jest autokefaliczny. Mimo to nadal bywa utożsamiany z Kościołem koptyjskim (egipskim). Ma z nim zresztą wiele wspólnego. Podobne są niektóre obyczaje, liturgia i wierzenia. Na przykład duża liczba ścisłych postów (osoby świeckie ponad 180 dni w roku, duchowni 286 dni).
Razem z Kościołem koptyjskim, Etiopczycy nie uznali postanowień soboru w Chalcedonie (połowa V wieku). W tutejszym chrześcijaństwie przetrwało sporo starożytnych elementów – chrześcijańskich, żydowskich, a nawet staroegipskich. Do dziś w liturgii używane są grzechotki – do złudzenia przypominają egipskie sistrum. W kościołach spotkamy też bębny i laski modlitewne. Do dzisiaj kobiety i mężczyźni podczas mszy stoją po dwóch przeciwległych stronach kościoła, aby się nie rozpraszać, ponadto mają na głowach chusty, aby nie rozglądać się na boki, tylko w skupieniu przeżywać ceremonię. Codzienna msza święta trwa 3 godziny, od 6 do 9 rano. Etiopczycy nie jedzą wieprzowiny, a obok niedzieli za dzień święty uznają również sobotę. Praktykowane jest obrzezanie chłopców.
Tagi: Etiopia, święta chrześcijańskie