Al-Kader – noc lepsza niż tysiąc miesięcy!

Noc Lejletul (Kadr, Kader, czy też Noc Przeznaczenia) wypada zawsze z 26. na 27. dzień Ramadanu (chociaż nie wiadomo dokładnie kiedy ona wypada; według hadisów to jedna z ostatnich dziesięciu nieparzystych nocy Ramadanu). Wszystko dlatego, że kiedy Prorok szedł obwieścić wiernym datę obchodzenia Nocy Przeznaczenia, spotkał dwóch kłócących się muzułmanów i rozdzielając ich zapomniał, co miał objawić…
Noc Przeznaczenia to rocznica zesłania Koranu. To właśnie tej nocy został On po raz pierwszy w całości objawiony Prorokowi, który go jednak nie zapamiętał… Późniejsze objawienia były więc konieczne żeby „odświeżyć” to wcześniejsze.
Zaprawdę, zesłaliśmy ją (Koran) podczas Nocy Przeznaczenia. Skąd dowiesz się, czym jest Noc Przeznaczenia? Noc Przeznaczenia lepsza jest od tysiąca miesięcy (muzułmanin, który spędza ją na modlitwie, recytacji Koranu, czci Allaha, otrzyma nagrodę większą niż otrzymałby oddając Mu cześć przez tysiąc miesięcy (83 lata i 4 miesiące). Aniołowie i ruh (anioł Gabriel) zstępują tej Nocy, za pozwoleniem Allaha, z wszystkimi wyrokami. Pokój (i błogosławieństwo gwarantuje w niej Allah prawowiernym) aż do pojawienia się świtu! [Koran 97:1-5]
Koran naucza, że Noc ta lepsza jest od tysiąca miesięcy, zaś muzułmanin, który spędza ją na modlitwie, recytacji Koranu, czci Allaha, otrzyma nagrodę większą niż otrzymałby oddając Mu cześć przez tysiąc miesięcy (83 lata i 4 miesiące). To ważny moment muzułmańskiego postu. Według tradycji Kader Noc przynosi błogosławieństwo i decyduje o tym, co spotka wiernych w kolejnym roku religijnym. Muzułmanie wierzą, że przez zstępujące na ziemię anioły spisywane są wtedy ważne sprawy wiernych, które w następnym roku będą realizowane. Dlatego spędzają ten czas na nocnych modlitwach w meczetach i czytaniu Koranu.
Na księgę klarowną, która wyjaśnia wszystko. Zesłaliśmy ją (Koran) podczas nocy błogosławionej (w Noc Przeznaczenia). Zaprawdę, zawsze ostrzegaliśmy (ludzi, że kara dosięgnie tych, którzy nie wierzą w Allaha i nie oddają tylko Jemu czci). Podczas niej (Nocy Przeznaczenia) zarządzane, orzekane są wszystkie przeznaczone rzeczy. [Koran 44:2-4]
Muzułmanie wierzą, że w tę noc aniołowie schodzą na Ziemię i wszystkie bramy nieba pozostają otwarte. To najlepszy czas by błagać Boga o przebaczenie grzechów i spełnienie pragnień.
Podczas Nocy Al- Qadr ustanawiane są wyroki na cały rok dotyczące wszystkiego: szczęścia i nieszczęścia, posłuszeństwa i nieposłuszeństwa, narodzin i śmierci oraz rozdzielenia środków do życia, aż do czasu kolejnej Nocy Al-Qadr. (Al-Kafi, tom 4, str. 157)
U szyitów natomiast znany jest zwyczaj trzymania Koranu ponad głową w czasie recytacji modlitwy:
Boże! Zwracam się do Ciebie, powołując się na ten Koran i Twego Ducha, którego z nim zesłałeś, a także wiernych, którzy chwaleni są w tej księdze i to, co im obiecałeś. Nikt nie zna drogi prawości i prawdy lepiej od Ciebie.

Tej Nocy podczas suhur na stole pojawia się kuskus, a w całym domu unosi się zapach kadzideł i palą się świeczki…
Niestety wiele kobiet w Maroku spędza tę wyjątkową noc nie na modlitwach, a na czarach. Mimo iż islamscy uczeni przestrzegają przed zbłądzeniem na tę drogę, wiele Marokanek co roku odwiedza po kryjomu szamańskie stragany. Ponieważ noc sama w sobie jest wyjątkowa, gdyż decyduje o wszystkim, co nas spotka przez cały przyszły rok, chcą one przy odrobinie magii zagwarantować sobie szczęście małżeńskie aż do następnej Nocy Przeznaczenia. Dlatego z „czarodziejskich” straganów jak świeże bułeczki schodzą głowy hien, jaja kameleonów, indyjskie muchy, pazurki dudków i inne afrodyzjaki. Kobiety próbują przywiązać do siebie i podporządkować swoich nieposłusznych mężów, dodając im do kuskusu… głowy psów! Duża ilość przypraw pozwala zatuszować dziwny, nieznany smak. Mężczyźni dużo rzadziej niż panie, ale również, praktykują czarną magię. Jeśli któryś zapała nieodwzajemnioną miłością do kobiety, musi podać jej trochę spalonych pazurków dudka by rozkochać ją w sobie.
Zwykle celem tych czarów jest zdobycie czyjegoś serca, co dowodzi, jak mocno zorientowane na mężczyzn i zamążpójście są Marokanki. Niestety czarowanie wśród Marokanek jest tak popularne, że należy je traktować jako chorobę społeczną. Czarna magia i voodoo to jedyne im znane sposoby rozwiązywania problemów małżeńskich i zdobycia poczucia kontroli nad własnym życiem.
Marta El Marakchi
Tagi: islam, święta muzułmańskie