Alnwick Poison Garden. Trujący ogród księżnej Jane


Alnwick Poison Garden (Fot. suzy33/Flickr)

Lepiej tu niczego nie dotykać, nie kosztować… i nawet nie wąchać! Każda bliższa interakcja z tutejszą florą grozi śmiercią! Trujący ogród przy zamku Alnwick w brytyjskim hrabstwie Northumberland to mroczne dzieło księżnej Jane…

Ta odrażająca brama upstrzona trupimi czaszkami mogłaby prowadzić do krematorium albo obozu zagłady. Przynajmniej mi tak się kojarzy. Tymczasem strzeże ona dostępu do pięknych, aczkolwiek morderczych ogrodów. Jest tu ponad sto gatunków roślin, z których każdy gotowy jest Cię zabić. Większość z nich znajduje się w klatkach, by nie padły łupem złodziei i nie pozbawiły życia beztroskich zwiedzających. Na przykład niewinnie wyglądający rącznik pospolity (nazywany także kleszczowiną pospolitą lub rycynusem) łatwo może zwabić i urzec swoimi czerwonymi owocami niejednego turystę, ale dawka zawartej w nim trucizny jest absolutnie śmiertelna. Można tu również zobaczyć oenanthe crocata, którą w starożytności potomkowie Fenicjan na Sardynii używali jako trucizny. Nazwa łacińska oenanthe pochodzi od dwóch greckich słów: oinos – wino i anthos – kwiat. U swoich ofiar wywoływała ona grymas na twarzy, przypominający diaboliczny uśmiech. „Bezużytecznym” starcom i przestępcom podawano trujący napój, wywołujący na ich twarzy efekt szerokiego, przerażającego uśmiechu z wyszczerzonymi zębami. Następnie ofiary strącano ze skały lub bito na śmierć. Śmiercionośne ziele występuje wyłącznie na Sardynii. Drobne białe kwiatki oenanthe crocata rosną na łodygach przypominających seler. Jej niezwykłą cechą, jak na roślinę trującą, jest przyjemny, słodki zapach.

Fot. Kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny / Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Fot. Kadr z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny / Harry Potter and the Sorcerer’s Stone

W ogrodzie można również z bezpiecznej odległości podziwiać rośliny halucynogenne oraz narkotyczne – trujące muchomory, marihuanę, a nawet kokainowca! Trujący ogród znany jest także kinomanom z filmów o Harrym Potterze (słynna lekcja latania na miotłach została nakręcona właśnie tutaj). Warta zwiedzenia jest także Ogromna Kaskada z licznymi fontannami, Sad Wiśniowy, Ogród Serpentyn, czy też największy na świecie domek na drzewie (tzw. treehouse, gdzie mieści się kawiarnia oraz restauracja z ogromnym kominkiem – grillem , na którym pieczona jest część potraw z menu). Trujący ogród jest dziełem księżnej Jane, której pasją są właśnie trujące rośliny. Trzeba przyznać, że to dość ekscentryczne hobby i ja, na miejscu jej męża, nie spałabym spokojnie…

Zastanawiałam się, dlaczego tak wiele ogrodów na całym świecie skupia się na uzdrawiającej mocy roślin zamiast ich zdolnościach do zabijania … Czułam, że większość dzieci będzie bardziej zainteresowana tym, jak roślina potrafi uśmiercić czy jak straszny i bolesny potrafi być taki zgon. – mówi o swoim projekcie księżna Jane.

Ekspozycja wymagała zgody brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych na hodowlę zakazanych roślin. Przygotowanie wystawy pochłonęło w 2005 r. 400 tysięcy funtów, czyli ponad 2 miliony złotych.

Kompleks można zwiedzać przez cały rok. W okresie letnim park i zamek są otwarte od 29 marca do 3 listopada od 10 rano do 18.00. Ceny biletów: dorosły – £11.90, dziecko (5-16lat) – £4.40, rodzinny – £33.00, dzieci do lat 4 bezpłatnie. Przy zakupie w internecie liczyć możemy na 10 proc. zniżki. Ceny stale się zmieniają, dlatego najlepiej sprawdzać je na bieżąco. Obowiązuje zasada: płacisz raz – wchodzisz przez cały rok.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *