Anna Sala i jej mali malarze z pustyni


Projekt "Malarze Świata"

Maroko to jeden z tych krajów, gdzie obdarowując dziecko zeszytem i długopisem, wciąż możesz liczyć na jego bezbrzeżny uśmiech i bezgraniczne szczęście. Boże, jak one się cieszą! Wie o tym Anna Sala – Polka, która postanowiła zawieźć trochę uśmiechu na marokańską pustynię…

Anna Sala od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi w ramach projektów społecznych. Lubi kreatywne inicjatywy, wymianę doświadczeń, inspiracje. Fascynuje ją historia sztuki i sztuka współczesna oraz – jak sama mówi – podróż we wszystkich jej wymiarach. W kwietniu zeszłego roku zrealizowała z własnych środków autorski projekt społeczno-malarski z dziećmi Nomadów. „Malarze Świata – wprowadzenie do historii sztuki” to inicjatywa edukacyjno-społeczna z udziałem dzieci ze szkoły Boukhlal w Zagorze oraz z dziećmi z malijskich wiosek położonych na Saharze marokańskiej.

Polka wyruszyła na Saharę „uzbrojona” w 25 drewnianych podobrazi sporych rozmiarów, farby, pędzle i kredki i obrazy na płótnach wykonane w prezencie przez dzieci z Klubu Montessori w Sopocie i Orłowie oraz Domku Przedszkolaka w Gdańsku Wrzeszczu. Wracała również obładowana… gdyż obrazy stworzone przez nomadzkie dzieci przetransportowała na aukcję charytatywną do Marrakechu. Z pieniędzy zebranych w tracie aukcji udało się otworzyć bibliotekę dla dzieci Nomadów na pustyni. Ale po kolei…

"Dziewczyna z perłowym kolczykiem" Jan Vermer
„Dziewczyna z perłowym kolczykiem” Jan Vermer

Polka przez tydzień gościła u rodziny Nomadów w „Wiosce niewolników. Wioska powstała w okresie 1974-1975 roku, kiedy wojna z Algierią i działania zbrojne zagrażały koczującym na Saharze Nomadom. Od rządu Maroka otrzymali oni wtedy ziemię, na której po raz pierwszy w ich historii osiedlili się. Tak jest do dziś. Od tego czasu żyją stacjonarnie w obozowisku w glinianych domach. Są potomkami niewolników dlatego od początku ich osadę nazywano „Wioską niewolników” i nie miało to pejoratywnego wydźwięku. Nazwa przez lata się utarła i tak zostało. Taka też jest historia tej społeczności. Dziadkowie obecnych 30-latków byli niewolnikami – pochodzili z Mauretanii, gdzie do tej pory istnieje niewolnictwo, z Mali, Burkina Faso, Etiopii.

Anna wraz z grupą 30 dzieci tworzyła dużo-formatowe obrazy znanych i podziwianych na przestrzeni wieków artystów – Clauda Moneta, Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Gustawa Klimta, Pabla Picassa… Podczas kilkudniowych warsztatów malarskich dzieci poznały świat historii światowego malarstwa oraz różne style w malarstwie, rozmawiały dużo o inspiracjach, improwizacji, granicach, tolerancji, empatii oraz zastanawiały się, na co mogą przeznaczyć zarobione przez siebie pierwsze w życiu pieniądze. Wybór padł na utworzenie biblioteki szkolnej.

Poznałam piękne, silne, mądre kobiety i utalentowane artystki, które nieoczekiwanie dla mnie przyjęły mnie do swojej społeczności w bardzo naturalny, siostrzany sposób – wspomina Ania Sala. – Dwa lata temu założyły one Stowarzyszenie Kobiet z Doura Laabid i przyjęły mnie z radością jako honorową członkinię i ich ambasadorkę. Jestem poruszona tym faktem i postaram się wypełnić moją rolę należycie.

Anna Sala wcześniej wielokrotnie przeprowadzała ten sam projekt w trójmiejskich przedszkolach Montessori. Dzieci tworzyły piękne obrazy ucząc się w ten sposób historii światowego malarstwa, rozwijając wyobraźnię, poczucie piękna i estetyki oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka jako, że półroczne projekty kończą się zawsze aukcją charytatywną, a pieniądze do tej pory były przekazywane na spełnienie marzeń dzieci sopockiej Fundacji Trzeba Marzyć. Tym razem nie było inaczej, tyle że dochód z aukcji przeznaczony został na materiały potrzebne dzieciom do dalszej edukacji.

Projekt "Malarze Świata"
Projekt „Malarze Świata”
Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *