Áo Yếm. Wietnamski stanik i top w jednym


Wietnamskie Áo Yếm (Fot. Tuan Le / Flickr)

Kobiety i dziewczęta w tradycyjnym stroju Áo Dài są symbolem Wietnamu. Jednak jest jeszcze jeden niezbędny element wietnamskiej garderoby – Áo Yếm. Wiele wietnamskich poematów opiewa piękno kobiet w ich „Yem đàolub gorsetach Vermilion.

Áo Yếm (modernistyczna wersja starego Yếm) to górna część ubrania kobiety, bez pleców, podtrzymywana paskiem na szyi, która przeważnie, ale nie tylko, noszona była jako bielizna. Z przodu zwykle wykończona na dole w kształcie litery V. Niezwykle seksowna! Niektóre rodzaje Yếm mają wszytą wewnątrz małą kieszonkę, gdzie kobiety zwykle wkładają trochę piżma lub perfum. Áo Yếm pochodzi z Chin, gdzie nazywa się dù dōu.

Do końca XIX wieku Yếm noszone było przez kobiety i dziewczęta wszystkich klas i warstw społecznych. Jednak pomimo, że nosiły je wszystkie panie, to różnicowało ono płeć piękną ze względu na pochodzenie społeczne – po jakości materiału i kolorach można było poznać rangę osoby. Wieśniaczki zwykle nosiły proste brązowe, białe lub czarne Áo Yếm, przeznaczone do codziennego użytku. Na specjalne okazje przywdziewały bardziej odświętne barwy – róż albo czerwień. Mieszkanki miast lubowały się w jaśniejszych barwach.

Wietnamskie Áo Yếm (Fot. Dung Phan Tien / Flickr)
Wietnamskie Áo Yếm (Fot. Dung Phan Tien / Flickr)

Niestety we współczesnym Wietnamie nie ma już miejsca dla Yếm. Jego miejsce zajął zachodni biustonosz. Na szczęście młodzi wietnamscy projektanci mody przywracają tradycyjnym strojom dawny blask. Zachowując pierwotny charakter Áo Yếm staje się elementem nowoczesnej mody kobiecej i jest coraz bardziej popularne.

(mm)

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *