Aokigahara – Las Samobójców w Japonii [UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA!]


Aokigahara. Las samobójców (Fot. Guilhem Vellut / Flickr)

Aokigahara w Japonii, u podnóża góry Fuji, to las inny niż wszystkie. Nie chcielibyście znaleźć się w nim sami po zmroku. Ani nawet w dzień. Do tego lasu wchodzi się tylko raz… po śmierć!

To las samobójców i usiany jest nie tylko drzewami, ale i… trupami! Na ziemi leżą porzucone pośpiesznie ubrania, zegarki i książki. Są również portfele z dokumentami, zdjęcia rodzinne, opakowania po lekach, z których wciąż można odczytać nazwisko lekarza, który lek przepisał oraz pacjenta, któremu on nie pomógł. Spod mchu wypełzają ogołocone z mięsa ludzkie piszczele i czaszki. Na gałęziach drzew powiewają spróchniałe stryczki. Wszystkie używane! Na niektórych wciąż jeszcze dyndają smutno ciała tych, którzy nie znalazłszy szczęścia na tym świecie, zdecydowali z tym światem się rozstać…

Ciała samobójców są natychmiast konsumowane przez lisy, niedźwiedzie i szopy (dlatego trudno dokładnie określić ile osób kończy tu swoje życie), a kości rozrzucane są przez zwierzynę po całym terenie. Inaczej jest z wisielcami, których spotkać można dość często. Ich ciała zwisają z szerokich konarów, niczym żyrandole w pokoju grozy. Japońska tradycja nie oszczędza pracowników lasu i wolontariuszy, którzy przeszukują Aokigaharę w poszukiwaniu zwłok. Każde znalezione ciało znoszone jest najpierw do specjalnej stacji z pokojami o dwóch łóżkach. Na jednym kładzione jest to, co zostało z samobójcy, na drugim zaś jedną noc spędza któryś z „poszukiwaczy”. Zwykle ten, który przegra z kolegami w „kamień, papier, nożyce”. Makabryczny zwyczaj ma zapewnić spokój duszom zmarłych”.

Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)
Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)

Las od wieków okryty był złą sławą. Według japońskiej mitologii pełno w nim demonów i widm. O Aokigharze krąży wiele legend i mitów. Jedna z nich mówi o tym, że pod ziemią znajdują się olbrzymie pokłady żelaza, które sprawiają, że w środku lasu kompasy szaleją. Tym samym nawet turyści wiedzeni ciekawością, więzieni są w lesie samobójców. Jeżeli nie uda im się znaleźć drogi powrotnej tracą rozum i kończą na gałęzi…

Inna historia głosi, że ze względu na nienaturalne zagęszczenie drzew, olbrzymie pnie i rozłożyste konary tworzą tu naturalną barierę dźwiękową. Dlatego gdy wejdzie się stosunkowo niedaleko w głąb lasu, wszelkie dźwięki są wygłuszane. Nie słychać krzyków, ani wołania o pomoc… Zagęszczenie drzew sprawia również, iż wewnątrz lasu panuje bezwietrzna atmosfera oraz nietypowa cisza. Las ten na dodatek porasta zastygłą lawę pochodzącą z erupcji krateru pasożytniczego o nazwie Góra Nagaoyama, należącego do stratowulkanu Fudżi. Podłoże z lawy utrudnia poruszanie się, co jeszcze bardziej dodaje miejscu grozy.

Inna legenda głosi, że w czasach głodu przywożono tu starszych i schorowanych ludzi pozostawiając ich na pastwę dzikiej przyrody. Być może ich dusze do dziś błąkają się tu, wabią i zachęcają kolejnych desperatów do samobójstw…

Mnisi buddyjscy ustawili ołtarz na jednym z parkingów pod lasem. Według nich pnie drzew, na których zginęło tak wielu ludzi, pełne są złej energii.

Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)
Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)

Las od zawsze był owiany złą sławą jako miejsce związane z duchami oraz dawnymi rytuałami. Jednak swą popularność wśród samobójców zyskał dzięki dwóm książkom z 1960 roku:

  • Nami no To- (Pagoda fal) autorstwa Seichō Matsumoto (opowieść o duchu kobiety, która popełniła samobójstwo w lesie Aokigahara),
  • Kuroi Jakai (Morze drzew) tegoż autora (tragiczna opowieść o dwojgu kochanków, którzy decydują, by zakończyć swe życia razem w lesie Aokigahara).

Jednak największy wzrost samobójstw nastąpił po publikacji w 1993 roku książki autorstwa Wataru Tsurumi:

  • The Complete Manual of Suicide (Kompletny podręcznik samobójstwa).

Bestseller sprzedany w ponad milionie egzemplarzy opisuje las jako „idealne miejsce na zakończenie życia”.

Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)
Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)

Las znajduje się na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu, w związku z czym pozostaje otwarty dla turystów i… samobójców. Policja wyłapuje na trasie ludzi w ciemnych, stalowych garniturach i z błędnym wzrokiem, którzy beznamiętnie podążają do Aokighary. Stara się z nimi rozmawiać. Niestety, nie zdaje się to na wiele. Szacuje się, że do stycznia 2009 roku w Lesie Samobójców zabiło się 2.305 osób. W styczniu 2010 roku liczba ta już wyniosła 2.645 osób. Czyli w ciągu zaledwie jednego roku wzrosła o 340 osób, co daje zatrważającą statystykę, prawie jednej osoby dziennie. Potem władze przestały publikować informacje o ilości ciał, mając nadzieję, że Aokigahara przestanie być kojarzony z samobójstwami. Faktem jednak pozostaje, że wciąż jest to drugie najpopularniejsze wśród samobójców miejsce, tuż po moście Golden Gate w San Francisco. Władze regionu dokładają wszelkich starań, by ograniczać liczbę samobójstw w tym rejonie – zainstalowano kamery, wzmożono patrole i poustawiano specjalne tablice informacyjne, które zamiast standardowych ostrzeżeń: „Las rośnie długo, a pali się szybko” apelują: „Zastanów się raz jeszcze!” albo „Proszę, skontaktuj się z policją, nim postanowisz się zabić!”. Wszystko na nic… Zgodnie z prawem okoliczne wsie mają obowiązek pokrywania kosztów kremacji zwłok, po które nikt się nie zgłosił. Ilość tych zwłok przekracza jednak możliwości finansowe gmin.

Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)
Aokigahara – Las Samobójców w Japonii (Fot. Kadr z filmu Youtube, kanał Vice, z dn. 09.05.2012)

Las Aokigahara to nie jedyne mroczne miejsce dla samobójców w Kraju Kwitnącej Wiśni. W Japonii każdego roku kilkunastu ludzi rzuca się do morza z bazaltowych klifów To-jinbo-. Według legendy ludzi popycha do tego duch mnicha buddyjskiego, który został zepchnięty ze skał.

Marta El Marakchi

Tagi: , ,

3 Replies to “Aokigahara – Las Samobójców w Japonii [UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA!]”

  1. Witam. Chciałabym dowiedzieć się, czy to wszystko jest prawdą, czy to nie jest aby spekulacją do filmu. Robię projekt o Japonii do szkoły i poszukuję różnych ciekawostek. Czy jest możliwość udzielenia mi sensownej odpowiedzi? Bardzo dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *