Bo wiesz, co twoja mama robi z mrówkami…


Mrówka Andy

Oto pewna bardzo wyjątkowa, mrówcza rodzina – rodzina Andy’ego: tata, mama, wujek Andrew, Angelica, Parker, Dickter… no i oczywiście Andy. Ta rodzina podbiła świat, podbiła również dziecięce serduszka, co z kolei zostało zauważone i docenione przez Fundację ABC XXI – inicjatora kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

“Mrówka Andy” to zbiór ośmiu, wydanych już wcześniej przez Vocatio w oddzielnych zeszytach, barwnie ilustrowanych opowiadań o przyjaźni małej mrówki i chłopca. Andy, tak jak inne dzieci, chodzi do szkoły (tyle, że do mrówczej) i nieustannie wpada w tarapaty… na szczęście ma przyjaciela – Joey’a. To, co Andy uwielbia najbardziej, to podróżowanie na czubku jego buta. Joey też ma tendencję do wpadania w kłopoty, ale razem zawsze znajdą jakieś rozwiązanie. Andy mieszka w przytulnym pokoiku tuż pod schodami domu Joey’a. W naparstku hoduje roślinki doniczkowe, a złośliwe konary drzew, które ze wszystkich ścianek jego kwatery wdzierają mu się do środka, Andy wykorzystuje jako wieszaki. Garderoba godna pozazdroszczenia… Wszak trzeba Wam wiedzieć, że w podziemnych tunelach pod schodami, toczy się życie bardzo podobne do tego, jakie wiedziemy my sami. Codziennie całe rzesze małych mrówek, umęczonych pociągową mitręgą, wysypują się ze stunożnego ekspresu na mrówczym dworcu kolejowym, by rozejść się do pracy przy budowie mrówczych korytarzy i przycince korzeni. Po pracy udają się do Mrówczego Teatru Wielkiego lub na zakupy do Mrówczej Elegancji. Czasem jakiejś mrówce przytrafi się coś przykrego i musi się poddać naprawie czułków. To wszystko zostało przepięknie zilustrowane przez Normana McGary’a. Te obrazki naprawdę cieszą! Na mrówczych buziach maluje się cała gama emocji – wstyd, radość i przerażenie… a mrówcze stópki ma się nieodpartą ochotę połaskotać. Dorosłe panie pieją nad nimi i rozpływają się w zachwycie (sama do nich należę). Jaką więc radość mogą one sprawić naszym dzieciom!

Ważnym elementem każdej opowieści jest rozmowa chłopca z mrówką, prowadząca do oceny sytuacji i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Dzieci dowiedzą się między innymi, że:

– nie można nikogo winić za swoje własne błędy, że zawsze należy się przyznać do swojej winy i że inni nie powinni decydować za nas, co jest dobre a co złe (Andy w niebezpieczeństwie)

– nie należy wierzyć innym, kiedy mówią, że ktoś jest okropny, bo możecie stracić szansę poznania kogoś wyjątkowego (Tajemnica starego domu)

– nie należy się z nikogo naśmiewać (nawet z jąkającej się mrówki) a przyjaciel powinien być zawsze delikatny i wybaczać (Uciekinierzy)

– słuchanie rodziców i dotrzymywanie danych im obietnic jest niesłychanie ważne, choć nam się czasami wydaje, że jesteśmy wystarczająco duzi, by zrobić coś bez nich (Katastrofa na basenie i Przygoda w cyrku)

– nie pożycza się niczego bez wiedzy właściciela (Zaginione nuty)

– zawsze trzeba dobrze wykonywać swoją pracę (Ucieczka Ralpha)

– z naszych planów może nic nie wyjść, jeśli będziemy je zbyt długo odkładali na potem (W pułapce).

Książka nawiązuje do tradycyjnego systemu wartości, rozwija wrażliwość dziecka i działa na jego wyobraźnię. Mówi o uczciwości, prawdzie, przyjaźni, zaufaniu i tolerancji. Idealnie nadaje się do samodzielnej lektury przez dzieci, jak tez do wspólnego czytania z mamą, tatą lub dziadkami. Kształtowanie młodych charakterów zależy głównie właśnie od nich. Warto więc wykorzystać każdą okazję, aby wesprzeć prawidłowy rozwój naszych dzieci, nim znajdą się pod wpływem obcych ludzi, nie zawsze zainteresowanych właściwym ich pokierowaniem.

Mrówka AndyPrzygody Andy’ego były kiedyś dostępne jako jeden zbiór opowiadań (wszystkie książeczki z serii zebrane w jednym tomie). Wychodziło to dużo taniej i taka wersja mi dużo bardziej odpowiadała. Na stronie wydawnictwa nie widzę już zbiorczego wydania, ale może uda Wam się upolować na jakiejś aukcji internetowej.

Tagi: ,

One Reply to “Bo wiesz, co twoja mama robi z mrówkami…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *