Burka Avenger. Poznajcie Superwoman w burce!


Burka Avenger

Burka Avenger to kobieta Ninja uzbrojona w książkę i długopis, to pakistański odpowiednik Wonder Woman i Supergirl – w ciągu dnia grzeczna i ułożona nauczycielka, która pod osłoną nocy i… burki (!!!) walczy o prawo do edukacji dla dziewcząt w Pakistanie…

Prawdziwe imię Burki to Jiya. Jiya nie nosi tradycyjnego czarnego stroju, ani chusty na głowie. W jej przygodach, które niebawem wyemituje telewizja Geo TV, towarzyszą jej: Ashu – brat bliźniak, Immu oraz ich zakochany w rzodkiewkach przyjaciel Mooli. Akcja filmu toczy się w Halwapur, fikcyjnym mieście na północy Pakistanu. Mścicielka w burce dobrze zna ciosy karate, co wykorzystuje w wojnie z lokalnymi bandziorami, usiłującymi zamknąć żeńską szkołę, w której pracuje. Najczarniejszymi (bardziej czarnymi niż noc!) charakterami w miasteczku są Vadero Pajero – skorumpowany policjant ze złotym medalionem w kształcie dolara oraz Baba Bandook – brodaty magik, przywodzący skojarzenie z talibańskim dowódcą. W pierwszym odcinku Bandook planuje przejęcie władzy nad Londynem, Nowym Jorkiem i Paryżem. Kiedy przedstawia swój podstępny plan, jeden z jego przydupasów zauważa: No dobrze, ale jak my zdobędziemy wizy do tych wszystkich krajów? (trafne odniesienie do rzeczywistych problemów, jakie mają z wyjazdami mieszkańcy Pakistanu – i nie tylko Pakistanu).

Niestety, mniej radosna wersja wydarzeń przedstawionych w animacji jest dobrze nam znana z realnego życia. Występując zbrojnie przeciwko kobiecej edukacji, talibowie wysadzili w powietrze setki szkół. Zeszłej jesieni postrzelili w głowę 15-letnią szkolną aktywistkę – Malale Yousafzai. Dziewczynka na szczęście przeżyła i stała się ogólnoświatowym symbolem walki o prawo do edukacji dla kobiet. Burka Avenger nawiązuje do historii Malali. Burka nosi książkę i długopis. A podczas wystąpienia na forum ONZ Malala Yousafzai właśnie mówiła:

Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka, i jeden długopis może zmienić świat.

W filmie wykorzystano motyw burki (według mnie to bardziej nikab niż burka, ale nie czepiajmy się szczegółów), kojarzonej zwykle z uciskiem i opresją (talibowie zmusili afgańskie kobiety do noszenia burek w latach ’90, kiedy przejęli kontrolę w tym kraju). Tyle że ta filmowa burka nie przypomina worka… Ale wyobrażacie sobie superwoman w worku?

Pomysłodawcą projektu i twórcą całego tła muzycznego bajki jest gwiazda popu – Aaron Haroon Rashid (znany jako Haaron). W jednym z klipów Rashid i raper Adil Omar stoją na tle kolorowo udekorowanych pakistańskich ciężarówek z napisem:

Nie zadzieraj z panią w czerni, kiedy atakuje.

Rashid ufundował większość programu z własnych środków. Wspomógł go również anonimowy darczyńca. Równolegle z emisją kreskówki ukażą się specjalny album z linią melodyczną i gra na iPhone’a. Więcej o filmie dowiecie się na oficjalnej stronie Burka Avenger.

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *