Chiński Nowy Rok. Rok Tygrysa


Chiński Nowy Rok (Fot. aotaro / Flickr)

Chiński Nowy Rok (dosłownie Święto Wiosny) to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia a końcem lutego (w tym roku 2 lutego). Tradycyjnie trwa ono 15 dni, z czego 3 pierwsze są w Chińskiej Republice Ludowej dniami wolnymi od pracy.

Przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. Ósmego dnia tego miesiąca zaczynają się generalne porządki w domu, aby wygonić z niego złe duchy. Potrawą dnia jest tradycyjna słodka zupa ryżowa laba. 23 dnia ostatniego miesiąca roku przypada uroczyste pożegnanie domowego boga kuchni, który odchodzi zdać coroczny raport przed Nefrytowym Cesarzem. Wieczorna wieczerza składa się głównie ze słodkich dań. Również usta statuetki boga kuchni zostają posmarowane miodem. Następnego dnia zaczyna się zakupowe szaleństwo, poszukiwania prezentów, oklejanie drzwi wejściowych obrazkami noworocznymi nianhua… W dobrym zwyczaju jest w tych dniach spłacić wszystkie swoje długi.

Najważniejszym dniem obchodów jest wigilia Nowego Roku. Je się wówczas pierożki jiaozi. Wszyscy wręczają sobie prezenty – zwykle są to świeże owoce lub słodycze, owoce w cukrze, cukierki lub koperty z pieniędzmi. Po zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni.

Chiński Nowy Rok (Fot. digitalpimp. / Flickr)
W Chiński Nowy Rok ludzie odwiedzają świątynie, by pomodlić się o zdrowie i szczęście, zapalają kadzidła na ołtarzykach przodków i składają im ofiary (Fot. digitalpimp. / Flickr)

Po złożeniu ofiary na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom, wszyscy zasiadają do kolacji, do której tradycyjnie spożywa się grzane wino lub wódkę. Rodzina spędza czas przy stole do rana, grając w np. w karty czy w mahjong.

O świcie Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua. Ponownie składa się ofiary przodkom, a następnie odbywa się wspólne świętowanie na ulicach miasta, gdzie odbywają się tradycyjne tańce lwów. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.

W następnych dniach Chińczycy tradycyjnie udają się w podróż do krewnych. Po dwóch tygodniach obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *