Chowder. Indiańska zupa rybna


Chowder, Indianie, przepis (Fot. pointnshoot/Flickr)

Weekend spędziłam z synkiem bawiąc się w Indian. Budowaliśmy indiańskie tipi z koca i krzeseł oraz szałas potów w naszej wannie. Prawie zostałam oskalpowana. I oczywiście… gotowaliśmy razem indiańskie przysmaki. To chyba najlepszy sposób na przybliżenie maluchowi innych kultur.

Chowder to zupa rybna lub z owocami morza rodowodem z kuchni anglosaskiej, popularna na wschodnim wybrzeżu USA, Australii i Nowej Zelandii. Pierwotnie zupa gotowana była na żaglowcach.

Przygotowywana jest na bazie wywaru z rybich łbów oraz ości i boczku. Wywar zabielany jest zasmażką lub mlekiem, ewentualnie śmietaną. Do wywaru dodaje się kawałki ryb lub owoców morza, które gotuje się ok 15 min. Istnieje wiele regionalnych odmian tej potrawy.

Potrzebujesz:

  • 10 średnich ziemniaków,
  • pół kg solonej wieprzowiny,
  • duża cebula,
  • 2,5 kg gotowanej ryby,
  • woda,
  • pół litra mleka (opcjonalnie),
  • krakersy (opcjonalnie)

Ziemniaki obieramy i kroimy w plasterki. Na patelni smażymy pokrojoną w plastry soloną wieprzowinę i cebulę. W dużym garnku układamy na przemian warstwy ryby, ziemniaków i wieprzowiny, do każdej warstwy dodając trochę cebuli. Zalewamy wodą i gotujemy przez 20 min. Dodajemy pół litra gorącego mleka (jeśli mamy). I gotowe 🙂 Podajemy z krakersami (jeśli mamy).

Jest jeszcze inna, trochę uproszczona wersja tej zupy (dla leniwych). Kroimy w plastry 5 cebul i podsmażamy na tłuszczu w kociołku. Dodajemy 2,5 kg ryby i tyle samo pokrojonych w plastry ziemniaków. Zalewamy wodą i gotujemy aż wszystkie składniki będą miękkie.

W sieci możecie znaleźć wiele nowoczesnych wariacji na temat tej zupy. My jednak trzymamy się tutaj receptur jak najbardziej zbliżonych do tych, które stosują w swojej kuchni Indianie.

W przyszłym tygodniu bawimy się w amiszów. Ciekawe czym to zaowocuje…

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *